Skip to content

Mosty z koreňov stromov

Indický kmeň Khasi stavia najekologickejšie mosty na svete v tom najmokrejšom podnebí. Síce "stavba" trvá 20 rokov, ale vydržia až 500 rokov a každým rokom silnejú. To sa nedá povedať o žiadnom súčasne postavenom moste.

Približná doba čítania: 2 minúty

K premosteniu riek a potokov v lesoch okolo Cherrapunji‎ slúžia korene stromov. Cez rieky sa klenú zapletené korene gumovníkov, ktoré tak vytvárajú živé, neustále sa meniace mosty.

Living Root Bridge, India

Tieto prírodne prechody vznikli vďaka obrovskej trpezlivosti a neveľkým zásahom človeka. Príslušníci kmeňa Khasi nasmerujú rast koreňov pomocou bambusových tyčí, ktoré pokladú cez rieku, a čakajú, až sa po nich korene stromov začnú plaziť. Ako stromy rastú, pridávajú miestny postupne zábradlia z popínavých rastlín a medzery zapĺňajú blatom a kamením, aby vytvorili pevnú podložku. Než most zosilnie dostatočne na to, aby sa po ňom dalo chodiť môže trvať i 20 rokov. Akonáhle sa to však stane, bude nasledujúcich 500 rokov len silnieť.

Living Root Bridge, India

Okolo Cherrapunji‎ sa nachádza niekoľko týchto mostov. Najslávnejší z nich je “Double Decker Living Root Bridge” v Nongriate. Jedná sa o dva mosty nad sebou vytvorené z koreňov rovnakého stromu.

Najbližšie mesto je Shillong. K mostom sa dostaneš pri výšľape do džungle. Cesta k dvojposchodovému mostu je dlhá 9,7 kilometrov jedným smerom. Cherrapunji‎ je jedno z najvlhších miest sveta, takže zvoľ vhodné oblečenie.

Living Root Bridge, India

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 88.855 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km