Ruiny Belchite

Miesto, kde je "vojnová devastácia výraznejšia... ako na ktoromkoľvek inom mieste v súčasnom Španielsku".

Približná doba čítania: [cas_citania]

Toto mesto na severovýchode Španielska sa v auguste 1937 ocitlo uprostred tvrdých stretov španielskej občianskej vojny, keď republikáni spustili ofenzívu, aby zastavili postup nacionalistov v tejto oblasti. 7. septembra republikácni úspešne dobyli Belchite, mesto však ostalo po tomto boji prakticky zničené.

V konečnom dôsledku to bolo navyše úplne zbytočné, keďže celková ofenzíva zlyhala: nepodarilo sa naplniť jej hlavný cieľ – dobytie Zaragozy, hlavného mesta regióu. Bitka bola okrem toho zlomovým okamihom pre frankistov, ktorí začali čoskoro dobýjať nové a nové územia a psúvať sa bližšie k Ebru.

Generál Franco sa chopil propagandistického potenciálu zničeného mesta a nariadil zachovať ruiny ako pamätník s jasným odkazom: “Pozrite, čo robia komunisti!” Vedľa zničeného mesta sa postavilo nové, ktoré poskytlo obyvateľom náhradné ubytovanie.

Belchite

Staré Belchite sa medzitým stalo jedným z vizuálne najpôsobivejších reliktov vojny, čo sa dnes dajú navštíviť. Keď sa prechádzate po uličkách lemovaných ruinami a vidíte rozstrieľané veže kostola, takmer to vyzerá, akoby sa vojna skončila len včera. Kedysi ste sa tu mohli prechádzať voľne, no dnes už je lokalita obohnaná plotom a dnu sa dostanete len so sprievodcom (zrejme v dôsledku vandalizmu – dodnes môžete vidieť grafity stúpencov oboch táborov). Komentované prehliadky sú v španielčine, v ponuke je však aj bezplatný audiosprievodca v anglickom jazyku. Poskytne vám množstvo informácií, hlavný je však vizuálny dojem.

Belchite

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34