Skip to content

Ruiny Westerplatte

Miesto prvej bitky druhej svetovej vojny.

Približná doba čítania: 2 minúty

V medzivojnových rokoch bola olasť Východného pruska nemeckou enklávou na baltskom pobreží poľska. Mesto Gdansk (v tom čase známe aj pod nemeckým názvom Danzig) a oblasť okolo neho sa nachádzali kúsok západne od tohto regiónu. Od Spoločnosti národov tak získalo špeciálny status slobodného mesta a Poľsku bol garantovaný prístup k moru prostredníctvom Visly, ktorá tu má svoje ústie. V meste sa preto nachádzali aj poľské inštitúcie vrátane vojenského tranzitného skladu na výbežku zvanom Westerplatte.

Keď nemecko 1. septembra 1939 začalo útok na Poľsko (prvú vojenskú operáciu druhej svetovej vojny), nemecká bojová loď Schleswig-Holstein vypálila úplne prvé výstrely práve na Westerplatte, konkrétne poľskú vojenskú základňu. Vďaka tomu získala lokalita taký historický význam, že tam dnes stojí hneď niekoľko pamätníkov. Najväčším z nich je 25 metrov vysoký kamenný monument zo socialistickej éry, ktorý dominuje celému polostrovu. K nemu pribudlo niekoľko menších a nachádzajú sa tu aj zvyšky opevnení z obdobia pred druhou svetovou vojnou.

V jednom zo zachovaných bunkrov sídli malé múzeum, čo sa venuje útoku na Westerplatte. Neďaleké ruiny jednej z betónových budov, ktorá podľahla ostreľovaniu, sú sprístupnené a môžete sa medzi nimi poprechádzať. Všade naokolo stoja informačné panely s množstvom historických podrobností.

Westerplatter Ruin

Poľsko ponúka ďalšie miesta

Poľsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Polska
Hlavné mesto: Varšava
Úradné jazyky: poľština
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. november 1918
Rozloha: 312696 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: poľský zlotý (=100 grošov)
Kód meny: PLN
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.339 PLN
Medzinárodný kód krajiny: POL/PL
Internetová doména: .pl
Predvoľba telefónneho čísla: +48

Blízke miesta do +/- 300km