Skip to content

Ruiny Tropickej záhrady

Duchovia francúzskej koloniálnej minulosti sa premávajú v parku uprostred Paríža

Približná doba čítania: 2 minúty

Záhrada bola otvorená v roku 1907 pre Koloniálnu výstavu. Jednalo sa o niekoľko pavilónov a umelých dedín postavených na okraji Vincenneského lesíka. V jednotlivých pavilónoch boli predstavené rastliny, potraviny, produkty a zdroje danej francúzskej kolónie.

Každá dedina napodobovala svoj ázijský alebo africký vzor. Návštevníci si nemuseli ani predstavovať ich skutočných obyvateľov, rovnako ako rastliny boli totiž na výstavu privezení návštevníkom na obdiv.

Celé leto tak Indonézania, Malajci, Konžania, Sudánci a Tuaregovia žili vo svojom “typickom” prostredí uprostred parku. Nosili kostýmy a spievali a tancovali pre zvedavých návštevníkov, ktorí sem chodili ako do ľudskej zoo.

Zo začiatkom studenej jesene boli prevezení späť do svojich domovov a miesto začalo chátrať. Parcela, ktorú vlastnil štát, zostávala zatvorená až do roku 2007, kedy ju odkúpilo mesto Paríž a otvorilo verejnosti.

Všetkých päť dedín stále ešte stojí, ale budovy, ktoré sú teraz oplotené, už takmer všetky spadli. Z väčšiny z nich rastú stromy a ďalšie rastliny. Kvetiny vo vnútri skleníkov väčšinou uhynuli. Niekoľko architektonických kusov, ako napríklad čínska slavobrána, dodnes pripomína pôvodný zámer záhrady – ukázať veľkosť koloniálnej expanzie Francúzska.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km