Skip to content

Museé Fragonard

V Paríži je veľmi veľa morbídnosti. Napr. katakomby plné kostier. Ale toto múzeum to posúva o level vyššie.

Približná doba čítania: 2 minúty

V tomto múzeu tancujú ľudské plody írske tance spoločne s desaťnohou ovcou, zatiaľ čo celej scéne prihliada apokalyptický jazdec stiahnutý z kože.

V roku 1766 bola v budove založená veterinárna škola spolu so súkromnou zbierkou. V múzeu sú zbierky zasvätené anatómii, fyzickým anomáliám, zvieracím kostrám a chorobám. Najzaujímavejšie sú však kolekcie figúr stiahnutých z kože, francúzsky tzv. écorché, ktorú vytvoril Honoré Fragonard.

Ludvík XV. menoval Fragonarda profesorom na prvej veterinárnej škole v Lyon a on tu začal sťahovať zvieratá z kože a konzervovať ich telá; neskôr to isté robil i s telami ľudí. Écorché síce mali slúžiť ako učebné pomôcky, Fragonard ich však často štylizoval do rôznych póz a vytváral tak malé príbehy. Najznámejším príkladom écorché je apokalyptický jazdec inšpirovaný malbou Albrechta Dürera. Vysušené telo bez kože so sklenenými očami je posadené na rovnako ošetrenom tele koňa v skoku, ktorý má v tlame opraty.

Múzeum, Paríž

Fragonard v Lyone pôsobil 6 rokov, potom však začali jeho výtvory desiť miestnych obyvateľov. Bol prepustený a obvinený zo šialenstva. Verejnosť zazrela Fragonardove écorché až v roku 1991, kedy bolo múzeum znovu otvorené verejnosti.

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km