Skip to content

Berlin Story Bunker

Tento bunker z druhej svetovej vojny sa zachoval ako dôkaz nacistického režimu a vojnových zločinov.

Približná doba čítania: 2 minúty

V priebehu posledných desaťročí sa toto múzeum zmenilo zo skromnej výstavy, ktorá bola súčasťou kníhkupectva, na jedno z najospevovanejších a najprepracovanejších múzeí. Zaberá niekoľko poschodí a desiatky miestností bývalého protileteckého bunkra z druhej svetovej vojny a nachádzajú sa v ňom dve výstavy. Prvá predstavuje všeobecnú históriu Berlína, druhá nesie názov Hitler – ako sa to stalo? a je konkrétnejšia.

Bunker v Berlíne

Využíva líniu Hitlerovho životopisu, prostredníctvom ktorého pokrýva celý nacistický režim a jeho fungovanie. Posledné okamihy týchto udalostí vrátane Hitlerovej samovraždy vo Führerbunkri, sú zobrazené aj v známych scénach z filmu Pád Tretej ríše z roku 2004. Súčasťou výstavy je aj model tohto bunkra, rekvizity z filmu a rekonštrukcia Hitlerovej pracovne v skutočnej veľkosti.

Autentický Führerbunker sa po vojne ocitol v hraničnom pásme medzi Východom a Západom, takže bol nedostupný. Časom sa lokalita zastavala inými nevýraznými budovami. Po páde Berlínskeho múru sa preskúmal a opäť otvoril – alebo skôr to, čo z neho ostalo. Ozývali sa aj hlasy, aby sa premenil na akýsi pamätník, ale to sa napokon zavrhlo, aby sa z neho nestalo pútnické miesto neonacistov. Namiesto toho sa bunker uzavrel a dnes je na ňom obyčajné parkovisko. Nachádza sa tu len jediný informačný panel, ktorý poskytuje aspoň základné informácie.

Bunker v Berlíne

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km