Skip to content

Bunker z obdobia studenej vojny v Yorku

Tento nevyužívaný bunker zo studenej vojny bol obnovený v celej svojej kráse zo začiatku 60. rokov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri návšteve Yorku sa väčšina ľudí zameria na katedrálu Minster, hrad York alebo na kľukaté dláždené uličky plné butikov. V obytnej ulici neďaleko centra sa však nachádza impozantná pripomienka dedičstva studenej vojny v Británii.

Bunker studenej vojny v Yorku, pôvodne postavený v roku 1961, bol jedným z 30 bunkrov postavených po celej krajine na monitorovanie jadrových výbuchov a spádu v prípade jadrovej vojny. Budova sa počas celej svojej prevádzky využívala ako regionálne veliteľstvo a riadiace stredisko Yorkskej divízie Kráľovského pozorovateľského zboru (ROC): skupiny dobrovoľníkov, ktorí sa stretávali na týždenných cvičeniach, aby mohli presne určiť miesto a rozsah akéhokoľvek jadrového výbuchu v grófstve.

Počas studenej vojny bola budova dimenzovaná pre 60 členov ROC, z ktorých každý by tu pracoval v osemhodinových zmenách počas 30 dní, kým by sa vyčerpali zásoby vody. Kompletne zrekonštruovaná budova obsahuje systém filtrácie vzduchu, čističku odpadových vôd, kuchyňu a jedáleň, ubytovne, komunikačné zariadenia, detektory výbuchu/žiarenia a v riadiacej miestnosti aj jeden z dvoch zostávajúcich superpočítačov AWDREY na svete.

York Cold War Bunker

Bunker, ktorý bol vyradený z prevádzky na konci studenej vojny v roku 1991, získal v roku 2006 štatút zapísanej pamiatky, keď ho English Heritage otvorilo ako turistickú atrakciu.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km