Skip to content

Svetlogorské plážové gondoly

Tieto malé kabínky na lanovke vozia návštevníkov pobaltského letoviska na pláž už od roku 1912.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pobaltské letovisko Svetlogorsk v ruskej Kaliningradskej oblasti sa nachádza na vrchole útesu nad morom. Na prepravu návštevníkov na pláž slúži jedinečná flotila malých žltých gondol, ktoré prepravujú vždy len jedného alebo dvoch ľudí.

Mesto sa stalo módnym dovolenkovým miestom na začiatku 19. storočia, keď sa letovisko nazývalo Rauschen a patrilo k nemeckej provincii Východné Prusko. Keďže piesočná duna obmedzovala prístup k moru, veľká časť cestovného ruchu sa spočiatku sústredila okolo jazera, známeho ako Mühlen-taich (Mlynský rybník). Keď bola začiatkom 20. storočia do mesta predĺžená železnica, jeho popularita ešte viac vzrástla.

Plážové gondoly boli postavené v roku 1912 a pôvodne boli napojené priamo na regionálny vlakový systém cez stanicu Rauschen-Dünen (teraz “Svetlogorsk II”) a poskytovali ľahký prístup na pláž. Na 90-metrovej šikmej trati sa prepravovali návštevníci na morské pobrežie a späť.

Svetlogorské plážové gondoly

Po roku 1945 Rusi pokračovali v prevádzke plážových gondol po tom, ako pripojili Rauschen (a premenovali ho na Svetlogorsk), ako aj zvyšok severnej polovice Východného Pruska k svojej novej Kaliningradskej oblasti. Aj keď má dnes už viac ako 100 rokov, systém gondol sa udržal až do súčasnosti.

Rusko ponúka ďalšie miesta

Rusko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 97.105 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km