Skip to content

Ružová pláž

Drvený koral a kryštály dodávajú piesku jeho charakteristické sfarbenie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Človek by si myslel, že ružové pláže existujú len v mysli Dr. Seussa, ale na talianskom ostrove Budelli sú skutočnosťou. Na čarovnej pláži Spiaggia Rosa (Ružová pláž) v talianskom Stredomorí dodáva piesku zvláštny ružový pigment jedinečná zmes morských látok.

Spiaggia Rosa je jedným z mála miest na svete, kde sa nachádza ružový piesok. Vďaka tomu je to jedno z najunikátnejších a rajských miest v talianskom Stredomorí. Žiarivá farba piesku Spiaggia Rosa pochádza zo zmesi rozdrvených skamenelín, kryštálov, koralov a mŕtvych morských živočíchov, ktoré sa zmiešavajú a zafarbujú piesok do ružova.

Ružová pláž, Taliansko

V minulosti bola pláž v Budelli oveľa ružovejšia. Ale pred desaťročiami, keď sa v Budelli začal prudko rozvíjať cestovný ruch, začali návštevníci ružový piesok kradnúť, aby ho predali inde alebo si ho nechali ako suvenír. Tým sa množstvo ružového piesku na pláži vyčerpalo, v dôsledku čoho talianska vláda v roku 1994 zakázala všetkým turistom vstup na pláž, aby sa zachoval jej žiarivý odtieň.

Počas leta môžu návštevníci ostrova podnikať jednodňové výlety, pokiaľ sa zdržiavajú mimo Spiaggia Rosa. Môžu sa pozerať na nádherný piesok, ale nesmú sa ho dotýkať.

Ružová pláž, Taliansko

Keď ide o ochranu ružového piesku na Budelli, talianska vláda sa s tým nemazná. Keď sa novozélandský bankár Michael Harte v roku 2013 pokúsil zriadiť na ostrove ekologické letovisko a biologické observatórium, talianska vláda v snahe zachovať životné prostredie reagovala zamietnutím jeho návrhu. Dúfajme, že vďaka takýmto snahám sa ružový piesok z Budelliho ešte dlho neodplaví.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km