Skip to content

Skokanský mostík Holmenkollen

Ohromujúci architektonický a zároveň funkčný výtvor, ktorý sa týči nad Oslom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Skokanský mostík Holmenkollen sa týči nad mestom Oslo a už približne 120 rokov zohráva dôležitú úlohu pre miestnu komunitu. Prvá súťaž v skokoch na lyžiach sa na tomto mieste uskutočnila v roku 1892, keď sa na ňu pozeral dav 12 000 divákov. V prvých rokoch súťaže bol skokanský mostík oveľa jednoduchší ako v súčasnosti, tvoril ho prírodný kopec s rampou zo snehu a konárov stromov.

Postupne sa skokanský mostík vyvíjal a z roka na rok rástol do výšky. Prvým významným podujatím, ktoré sa na skokanskom mostíku uskutočnilo, boli zimné olympijské hry v roku 1952, keď sa výška veže skutočne zvýšila. Po architektonickej súťaži v roku 2011 bola ďalej modernizovaná a od výroby verzie, ktorá zvíťazila, sa veža veľmi nezmenila.

Na skokanskom mostíku sa nachádza vyhliadková plošina s fenomenálnym výhľadom na okolie. Nachádza sa tu aj najstaršie lyžiarske múzeum na svete so zaujímavými artefaktmi o zimných športoch a polárnom výskume. Jeden z najzaujímavejších exponátov obsahuje zmenšené modely skokanského mostíka – je tak zaujímavé vidieť, ako veľmi sa v priebehu rokov rozrástol. Ak nie ste skúsený skokan na lyžiach, nebudete môcť skokanský mostík využiť na jeho účel, keď ho však uvidíte naživo, uvedomíte si, akí odvážni by ste na to museli byť!

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.749 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km