Skip to content

Mauzoléum Emanuela Vigelanda

Úchvatné umelecké dielo so stračidelnou 14 sekúnd trvajúcou ozvenou...

Približná doba čítania: 2 minúty

Emanuel bol brat ospevovaného Gustava Vigelanda, ktorého excentrické sochy sa nachádzajú v parku v centre Osla. Emanuel Vigeland po sebe zanechal zvláštne tajuplné umelecké diela.

Múzeum slúži zároveň ako výstavná sieň a mauzóleum, ktoré umelec sám vyzdobil.

Do budovy vstúpiš cez ťažké železné dvere. Sporo osvetlené steny sú vyzdobené sexuálnymi scénami zobrazujúcimi život od počatia až po smrť. Túto fresku, ktorá dohromady zaberá 800 m², tvoril Vigeland celých 20 rokov.

Prehliadka mauzólea je tajuplná, dokonca až strašidelný zážitok. Vďaka kopulovitému stropu tu majú i tie najtichšie kroky 14 sekúnd dlhú ozvenu. K prehliadke fresiek budeš potrebovať baterku.

Vigeland začal so stavbou budovy roku 1926 a hodlal do nej neskôr umiestniť svoje diela. Vyzdobil len jednu stenu a strop a na zbytok sa mali zavesiť maľby.

Keď sa Vigeland rozhodol, že budova bude slúžiť zároveň i ako mauzóleum, nechal zastavať okna a vytvoril tak tajuplnú atmosféru.

Potom dokončil výzdobu inšpirovanú dávnymi pohrebnými komorami a kresťanskými symbolmi stvorenia človeka a prvotného hriechu. Freska sa volá Vita alebo “Život” a znázorňuje ľudské sexuálne inštinkty pomocou nahých tiel v rôznych milostných pozíciach.

Po Vigelandovej smrti bola nad hlavný vchod inštalovaná urna s jeho popolom. Múzeum sa otvorilo verejnosti roku 1959, teda viac ako 10 rokov po umelcovej smrti.

Dnes je múzeum otvorené vždy len na pár hodín týždne a po celý rok sa tu často konajú rôzne koncerty.

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.582 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km