Skip to content

Múzeum Kistefos

Areál a budovy starej továrne na spracovanie drevnej hmoty sa premenili na inovatívny umelecký park a múzeum.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kistefos sa nachádza v meste Jevnaker a je to múzeum a park sochárskych diel s najrôznejšími bizarnými a zvláštnymi umeleckými dielami. Nachádza sa vedľa rieky Randselva, a aby ste ju prekročili, musíte vstúpiť do Twistu, veľkej galérie, ktorá slúži ako most a zároveň ako kus sochárskej architektúry.

Kistefos Museum, Norway

Pri prvom otvorení v roku 1996 mal tento umelecký park vo svojom areáli 25 sôch. Múzeum sa rozprestiera na ploche 43 hektárov v areáli továrne na drevnú hmotu, ktorá bola pôvodne postavená koncom 19. storočia. Výroba v celulózke sa skončila v 50. rokoch 20. storočia, ale budovy zostali. Dnes sú mlyn a ďalšie staré budovy továrne súčasťou múzea.

Múzeum Kistefos sa za desaťročia svojej existencie rozrástlo a zmenilo. Počet sôch v parku sa takmer zdvojnásobil a pribudli nové stavby. Twist, ktorý bol pre verejnosť otvorený v roku 2019, sa klenie cez rieku a ponúka výhľad na niektoré z najkrajších častí parku: rieku, les a starú celulózku, ktorá bola premenená na jednu z galérií múzea.

Kistefos Museum, Norway

Kistefos je vhodný na deň s rodinou, má veľa interaktívnych umeleckých diel a detské ihrisko. Samotný park je krásny a môžete sa v ňom prechádzať nórskou prírodou a obdivovať moderný dizajn a umenie.

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.362 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47