Skip to content

Socha Prométhea na priehrade Vidraru

Staroveký grécky titán stráži túto mohutnú priehradu a drží blesk, ktorý symbolizuje elektrinu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Oblúková priehrada Vidraru na rieke Argeş v Rumunsku je inžinierskym klenotom. Bola postavená v roku 1966 na výrobu elektrickej energie a bola v tom čase piatou najväčšou priehradou v Európe. Na vybudovanie bolo potrebných 42 kilometrov tunelov, vyťažilo sa viac ako 1,5 milióna metrov kubických hornín a takmer milión metrov kubických betónu, plus straty okolo 80 staviteľov.

Vidraru Dam

Samotná rozsiahla priehrada stojí za návštevu a tí, ktorí tak urobia, zahliadnu tiež sochu Prométhea, ktorý bdie nad priehradou z vrchu Pleșa a v rukách drží blesk, ktorý symbolizuje eletrinu. Staroveký Titán – ktorý v gréckej mytológii ukradol oheň z Olympu a dal ho ľuďom – vyzerá ako moderný superhrdina v pozadí hôr Frunţii a Ghiţu, ktoré obklopujú jazero Vidraru.

Aj v týchto kopcoch sa niečo skrýva. Priehrada Vidraru bola navrhnutá s dômyselným bezpečnostným opatrením. Aby sa zabránilo zaplaveniu miest v okolí trhlinou v priehrade (teroristickým útokom, bombou, poškodením alebo inak), bol dynamit strategicky umiestnený v okolitých horách. V prípade, že by sa hrádza pretrhla, bol by dynamit odpálený a vytvoril by tak náhradnú hrádzu zo skál odstrelených z hôr.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.972 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km