Skip to content

Priehrada Verzasca

Ak by James Bond skočil bungee-jumping z 220-metrovej priehrady, urobili by ste to tiež?

Približná doba čítania: 2 minúty

Priehrada Verzasca (známa aj ako priehrada Contra), ukrytá medzi vysokými horami Centrálnych Álp, sa ticho týči v pozadí malého letoviska Locarno vo Švajčiarsku. Priehrada bola postavená v 60. rokoch 20. storočia a pôvodne mala slúžiť na zásobovanie regiónu Verzasca Valley elektrickou energiou z vodných elektrární. Zvláštnosťou priehrady však nie je len jej vplyv na obnoviteľné zdroje energie, ale skôr skutočnosť, že z nej každoročne skáču tisíce adrenalínových nadšencov – samozrejme, pripútaných na bungee lano.

Verzasca Dam

Priehrada sa objavila vo filme Jamesa Bonda Zlaté oko z roku 1995. S cieľom preniknúť do sovietskeho zariadenia na výrobu chemických zbraní skočí predstaviteľ Pierce Brosnan v úvodnej akčnej sekvencii filmu z priehrady. Krátko po premiére filmu začali majitelia priehrady prenajímať priestor komerčnému prevádzkovateľovi bungee jumpingu a teraz si svoj status agenta 007 môže vyskúšať ktokoľvek. Skok však nie je pre slabé povahy! Skok meria 220 metrov a je to tretí najvyšší bungee jumping na svete.

Verzasca Dam

Za niečo vyše 250 švajčiarskych frankov sa môže každá odvážna duša vrhnúť do niečoho, čo sa zdá byť istou záhubou, a zároveň sa počas celej cesty kochať surrealistickým výhľadom na Švajčiarske Alpy. A pre ich rozumnejších kamarátov a rodinných príslušníkov je hneď vedľa bungee stanice vyhliadková plošina, ktorá umožňuje zachytiť tento jedinečný okamih na video.

Švajčiarsko ponúka ďalšie miesta

Švajčiarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Schweiz
Hlavné mesto: Bern
Úradné jazyky: nemčina, francúzština, taliančina, romanši
Štátne zriadenie: konfederácia
Rozloha: 41285 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švajčiarsky frank
Kód meny: CHF
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.95 CHF
Medzinárodný kód krajiny: CH
Internetová doména: .ch
Predvoľba telefónneho čísla: +41

Blízke miesta do +/- 300km