Skip to content

Pevnosť Devei

Navštívte impozantnú transylvánsku pevnosť z 13. storočia, ktorá sa nachádza neďaleko turisticky vyhľadávanejších atrakcií regiónu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pevnosť Devei, alebo rumunsky Cetatea Devei, je mohutný hrad z 13. storočia na vrchole sopečného kopca v transylvánskom meste Deva. Ako hlavné mesto župy Huneadora je Deva zároveň domovom niekoľkých najznámejších pamiatkových turistických lokalít Rumunska: hradu Corvin v meste Huneadora a dáckych pevností v pohorí Orăștie.

Cetatea Devei, hoci nie je tak dobre zachovaná ako hrad Corvin alebo nie je zapísaná na zozname svetového dedičstva ako Dácke pevnosti, predstavuje ďalšiu stredovekú pamiatku, ktorá stojí za návštevu pre tých, ktorí cestujú Transylvániou po cestách alebo železnici. Ponúka tiež nenáročnejší zážitok z turistiky po pamiatkach ako niektoré z jeho slávnejších susedov. Pevnosť je súčasťou verejného parku, čo znamená, že návštevníci sa môžu túlať a skúmať ju vlastným tempom.

Na jednej strane sa nachádza malá lanovka, ktorá vás vyvezie až na kopec k citadele. Prípadne sa môžete vydať po kľukatom chodníku nahor, ktorý vás zavedie cez hlavnú bránu pevnosti. Múry citadely a pevnosti stoja všetky tak, ako boli postavené, ale väčšina drevených konštrukcií je preč. V súčasnosti prebieha projekt obnovy.

Hrad Deva

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.976 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km