Skip to content

Sarmizegetusa Regia

Kedysi legendárne hlavné mesto dáckeho kráľovstva sa zmenilo na obyčajné ruiny. Je to taký rumunský Stonehenge.

Približná doba čítania: 2 minúty

Od 2. storočia pred našim letopočtom až do prvého storočia nášho letopočtu sa kráľovstvo Dácie nachádzalo západne od Čierneho mora a severne od Dunaja. Keď Rimania v roku 106 dobyli Dáciu, zničili jej hlavné mesto Sarmizegetusa Regia a asi 40 kilometrov ďalej založili nové mesto, ktoré malo slúžiť ako hlavné mesto ich novej provincie. Až v 20. storočí boli pozostatky tohto mesta objavené hlboko v lesoch dnešného Rumunska.

Pred tým, ako sa Dacia stala provinciou Rímskej ríše, bola Sarmizegetusa Regia centrom náboženstva, armády a kráľovstva. Mesto bolo postavené na vrchole 1 200 metrov vysokej hory ukrytej hlboko v Karpatoch a bola základňou strategickej obrany. Aj dnes je prístup k zrúcaninám pomerne náročný.

Sarmizegetusa Regia, ktorá po viac ako storočie slúžila ako hlavné mesto Dákov, dosiahla svoj vrchol za vlády legendárneho kráľa Decebala, ale kruté útoky Rimanov ukončili jeho prosperitu. mestská pevnosť postavená na obranu pred nepriateľmi je zložená zo šiestich citadel. Hradby boli po vojnách zničené Rimanmi a opustené mesto bolo ponechané na zmar.

Sarmizegetusa Regia

Vykopávky v 20. storočí odhalili pevnosť, svätyne a pozostatky civilných obydlí spolu s množstvom archeologických artefaktov vrátane záhadných slnečných hodín známych ako andezitské slnko. Mnoho z artefaktov objavených na tomto mieste je teraz uložených v Múzeu histórie Deva v Deve.

Sarmizegetusa Regia
Abdezitské slnko

V roku 1999 boli ruiny vyhlásené za svetové dedičstvo UNESCO. Izolované miesto Sarmizegetusa Regia, ktoré sa nachádza medzi hustými lesmi krásnych hôr majestátnych Karpát, je nádherným miestom na návštevu a povinným miestom pre nadšencov dávnej histórie.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km