Skip to content

Geamăna

Pozostatky tejto rumunskej dediny sú utopené v záplave toxického odpadu, ale kostol stále dáva vedieť o minulosti tohto údolia

Približná doba čítania: 2 minúty

Kedysi rušná osada zasadená do malebného rumunského údolia, bola obec Geamăna vymazaná z mapy, aby sa vytvoril priestor pre skladovacie toxické jazero. Napriek tomu, prítomnosť bývalej zatopenej dediny sa pripomínajú do dnes.

Až do šokujúceho posledného roku existencie roku 1878 obec Geamăna prosperovala spolu so žijúcim šťastným obyvateľstvom v úrodnom údoli. Bohužiaľ v tom istom roku sa našli v blízkosti bohaté zásoby medi. Pri ťažbe a spracovaní medi sa tvorí aj množstvo toxického odpadu, ktorý treba niekde zneškodniť. Komunistický diktátor Nicolae Ceaușescu, videl v údoli Geamăna dokonalú misku na odkladanie toxického odpadu. Nariadil preto opustenie dediny a zaplavil celé údolie. Akonáhle existovalo nové jazero, začal sa do neho sypať všetok toxický odpad, čim sa vody jazera zmenili na viacfarebný kal a takmer všetky spomienky na Geamăna boli vymazané z pamäti, okrem niekoľkých striech a osamelej veže narušujúce hladinu močariska.

Geamăna, Rumunsko

Väčšina občanov emigrovala do blízkych dedín v okolí, ale niekoľko tvrdohlavých miestnych obyvateľov sa jednoducho presunulo na okraj povodňovej oblasti, kde dnes naďalej žijú bez verejnej infraštruktúry, škôl či lekárov.

Rumunsko ponúka ďalšie miesta

Rumunsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.973 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km