Skip to content

Stredoveký akvadukt v Salerne

V 9. storočí bol v dnešnom historickom centre Salerna vybudovaný mohutný akvadukt, ktorý mal privádzať vodu do neďalekého kláštora svätého Benedikta. V tom čase mesto prekvitalo ako jedno z najdôležitejších centier Talianska pod nadvládou Lombardov.

Akvadukt sa skladá z dvoch samostatných vetiev, ktoré sa spájajú v blízkosti kláštora a starých mestských hradieb. Vysoké oblúky akvaduktu tu boli premenované na Ponte del Diavolo (Diablov most), pretože podľa miestnej legendy ho v 12. storočí postavil alchymista Pietro Barliario za pomoci démonov len za jednu noc. Ľudová povera tiež hovorila, že prechod pod oblúkmi za úsvitu alebo súmraku bude mať za následok stretnutie s diablom alebo nejakým zlým duchom. Táto legenda pravdepodobne pochádza nielen zo zlovestného vzhľadu akvaduktu, ale aj zo skutočnosti, že oblasť pod oblúkmi bola až do polovice 20. storočia neprístupná.

Podľa inej legendy sa štyria mýtickí zakladatelia Schola Medica Salernitana (lekárskej školy v Salerne), prvej a najvýznamnejšej lekárskej školy v Európe v stredoveku, náhodne stretli pod oblúkmi akvaduktu počas búrkovej noci.

Via Arce, 84125 Salerno SA, Italy
40.6784607,14.7632063
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km