Skip to content

Ostrov Licosa

Podľa legendy na tomto malom ostrove žila jedna zo sirén, ktoré Odysseus stretol v Odysei.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na krásnom pobreží Cilento v južnom Taliansku sa nachádza mesto Castellabate, ktoré je známou turistickou destináciou. Ak sa návštevníci z pláží Santa Maria di Castellabate pozrú na juh, môžu si všimnúť malý ostrov tesne pri pobreží veľkého výbežku, je to ostrov Licosa.

ostrov Licosa

V blízkosti malého ostrova sa v priezračnej vode nachádzajú pozostatky mesta z čias gréckej kolonizácie Magna Graecia a pod hladinou mora sa nachádza 2000 rokov stará rímska vila. Na ostrove boli objavené aj ďalšie ruiny a archeologické nálezy, napríklad mozaika, keramika a niekoľko nápisov. Plytké vody okolo ostrova spôsobili v priebehu storočí mnoho lodných havárií, preto tu bol postavený malý maják.

ostrov Licosa

Istý čas bol ostrov spájaný s mýtom o sirénach. Predpokladá sa, že názov Licosa pochádza od Leukosie, jednej z troch mytologických sirén, ktoré Odysseus stretol v Odysei. Podľa tejto legendy, ktorú citujú rôzni rímski autori, žila siréna na ostrove a po smrti bola na ňom pochovaná. Moderné štúdie odhalili, že ostrovček bol pravdepodobne spojený s pevninou až do 4. storočia pred n. l. a že neďaleká plytčina, ktorá sa nachádza ďalej v mori, bola kedysi ostrovom a skutočným miestom, na ktoré sa legenda vzťahuje.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km