Skip to content

Tajomstvo kostier: Cintorín dediny Trunyan

Jedna domorodá dedinka na Bali kladie mŕtvych na úpätie stromu, ktorého prírodná vôňa preráža smrad rozkladajúcich tiel.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto jedinečná lokalita je priamo spojená so smrťou. Ide o akési pohrebné miesto s výnimkou skutočnosti, že miestny kmeň Trunyan svojich mŕtvych nepochováva pod zem ani ich nespáli. Namiesto toho ich umiestni do bambusového koša alebo akejsi klietky a nechá ich tam voľn zhniť. Až po úplnom rozklade tela roztrúsi kosti v lese a lebky úhľadne ukladá na neďalekú silnú rímsu.

Toto miesto sa dá navštíviť. Miestni sprievodcovia vám vedia vybaviť výlet loďou cez jazero Batur až k tomuto pohrebisku na zalesnenom brehu, ktoré je inak nedostupné. Zážitok môže byť rôzny – niekedy natrafíte na čerstvé mŕtvoly, ktoré len nedávno uložili do košov spolu s vybranými osobnými vecami zosnulého, inokedy vás budú čakať napoly rozložené telá alebo len kosti.

Tajomstvo kostier: Cintorín dediny Trunyan

Pochopiteľne, táto skúsenosť nie je pre tých so slabým žalúdkom. Zďaleka to však nie je žiadny horor, skôr mimoriadne pokojná a mierumilovná skúsenosť. Pri móle a vstupe vás dokonca privítajú tabuľky v angličtine. Pozoruhodné je, že napriek rozkladu tiel nie je vo vzduchu vôbec cítiť charakteristický puch, ktorý by ste tu zrejme čakali, ani sa to tu nehemží muchami a iným hmyzom. Legenda to pripisuje istému druhu voňavého stromu, ktorý rastie neďaleko.

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17656.26 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km