Skip to content

Ostrovy Gili

Tieto indonézske ostrovy bez áut a motorových vozidiel sú retro rajom

Približná doba čítania: 7 minút

Tieto tri malé ostrovy pri pobreží Lomboku (ostrova, ktorý sa nachádza hneď vedľa Bali – jedného z najnavštevovanejších miest Indonézie), možno z pobrežia nevyzerajú nijako lákavo, ale sú skrytým klenotom na dobre známej turistickej trase v juhovýchodnej Ázii. Vďaka nádherným tropickým plážam je to váš vlastný púštny ostrovný raj. Vydajte sa tam však skôr, než sa ich potenciál skutočne naplno odhalí – na týchto malých ostrovoch je len toľko miesta, koľko je potrebné pre tých, ktorí hľadajú raj!

Ostrovy Gili

Bohužiaľ, v auguste 2018 postihlo neďaleký Lombok ničivé zemetrasenie a cestovný ruch na ostrovoch Gili bol vážne ohrozený – niektoré rezorty boli úplne zničené, iné však vyviazli s minimálnymi škodami. Miestni obyvatelia pokračujú v obnove svojich domovov a podnikov a veľmi si želajú, aby sa na tieto nádherné malé ostrovy vrátili turisti a oni mohli opäť získať svoj hlavný zdroj príjmov.

Ostrovy Gili
Ostrov Gili Meno

Kto teda hľadá dokonalý biely piesok, čisté pobrežie a tyrkysovo modrú vodu, nemusí hľadať ďalej. Ale aby ste sa tam dostali, nemôžete tam len tak priletieť – nie je tam ani dosť miesta na letisko. Musíte sa sem dopraviť loďou z Bali alebo Lomboku (prístav Bangsal) a potom môžete podľa vlastného uváženia plávať medzi tromi ostrovmi (Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air). Na ostrovoch nie sú ani žiadne autá – len elektrické bicykle, konské povozy známe ako Cidomo (ktoré boli kritizované ochrancami práv zvierat) a bicykle na prepravu. Na väčšinu miest, kam sa potrebujete dostať, sa môžete dostať pešo. Odpútať sa od áut a motoriek je v dnešnom čoraz modernejšom svete zriedkavá príležitosť, takže ticho, ktoré napĺňa vzduch, vám môže pripadať skôr relaxačné.

Ostrovy Gili

Hoci sú ostrovy neuveriteľne blízko seba, každý z nich ponúka niečo iné, preto by ste sa mali pred zorganizovaním cesty rozhodnúť, ktorý z nich najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Najväčším ostrovom skupiny je Gili Trawangan (známy pod príznačným názvom “Gili T”), a ak ste sa prišli do Indonézie zabávať, potom je to pre vás to pravé miesto.

Gili T “objavili” backpackeri v 80. rokoch minulého storočia a odvtedy tu nie je samota. Je to najväčší a najrozvinutejší ostrov a nachádza sa tu niekoľko veľkých hotelov a rezortov, ako aj vynikajúcich reštaurácií – a, samozrejme, veľa miest, kde sa dá pretancovať celá noc. Môžete sa dokonca previezť na párty lodiach s hosťujúcimi DJ-mi alebo vyskúšať klasický backpackerský celonočný zážitok s “full moon” párty na pláži.

Ostrovy Gili

Medzi ostrovmi Gili Trawangan a Gili Air (ostrov najbližšie k Lomboku) sa nachádza pohodový raj Gili Meno. Je určený najmä pre páry a novomanželov a jeho pláže sú pravdepodobne najkrajšie z troch ostrovov. V skutočnosti sú pláže na východe ostrova takmer prázdne, takže je ideálny na nájdenie pokojného ústrania, ktoré ste hľadali na svojej rušnej dovolenke.

Na ostrove Meno nájdete množstvo pohodlných plážových bungalovov, do ktorých sa môžete uchýliť, a kde vládne pokojná atmosféra. Keď zapadne slnko a vy pocítite hlad, zájdite večer na gril s morskými plodmi a ochutnajte miestne špeciality – väčšina reštaurácií ich pripravuje každý večer.

Ostrovy Gili

Ak sa vám zdá Gili T príliš hlučný a Meno príliš tichý, tretí ostrov – Gili Air – je presne na pomedzí oboch. Má povesť miesta, kde sa stretávajú komunikatívni backpackeri, ktorí si chcú užiť ostrovy bez toho. Nájdete tu množstvo zábavných denných aktivít, od kurzov indonézskej kuchyne až po hodiny jogy pri mori; môžete sa naučiť novú zručnosť a zároveň sa zabaviť s ostatnými cestovateľmi. Gili Air má aj wellness centrum, kde si môžete položiť hlavu na uterák a nechať sa rozmaznávať výberom západných a ázijských masážnych terapií.

Hoci každý z nich ponúka niečo iné, všetky tri ostrovy majú jedno spoločné: obrovské množstvo úžasných potápačských lokalít v plytkom mori, ktoré ich obklopuje. Okrem prirodzene čistých vôd, ktoré sú skvelé na šnorchlovanie, nájdete o kúsok ďalej fascinujúce útesy, potopené móla a dokonca aj vraky lodí z druhej svetovej vojny, ktoré môžete preskúmať.

Ostrovy Gili
Ostrov Gili Air

Najlepšie na tom je, že ostrovy Gili sú známe ako jedno z najlacnejších miest na svete, kde sa môžete naučiť potápať. Ak sa obávate o bezpečnosť, na ostrove Gili Trawangan je niekoľko renomovaných miest, ktoré vás naučia všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa mohli potápať bez nehôd. Keď už budete pod vodou, môžete v hlbinách pozorovať pestrofarebné koralové ryby, korytnačky a množstvo ďalších morských živočíchov.

Po hektickom dni plnom opaľovania, potápania a prehliadky pamiatok a tesne pred nocou, ktorá vás čaká (nech už sa rozhodnete stráviť ju akokoľvek), by ste si mali ukradnúť chvíľu a nájsť si malebné miesto, kde sa budete môcť pokochať západom slnka. Ak hľadáte skutočne úchvatný zážitok, vyberte si miesto s výhľadom na sopku Mount Rinjani a dajte si koktejl v niektorom z neďalekých plážových barov. Neuveriteľný obraz zapadajúceho slnka nad sopkou vám vyrazí dych.

Ostrovy Gili

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17619.441 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km