Skip to content

Katova sekera

V londýnskom Toweri je ukrytá zbraň, ktorá sa kedysi používala na popravy vysokopostavených väzňov.

Približná doba čítania: 2 minúty

V zbrojnici Bielej veže v londýnskom Toweri nájdeš sekeru opretú o hrubý drevený blok. Táto zlovestná dvojica je pôvodnou sekerou a klátom, ktoré sa používali pri popravách vysokopostavených väzňov.

V Anglicku sa za najhumánnejší spôsob popravy považovala prax stínania hlavy sekerou a príležitostne mečom. Preto bola zvyčajne vyhradená pre väzňov šľachtického pôvodu, ktorí boli odsúdení na smrť.

Táto konkrétna sekera bola naposledy použitá v roku 1747 pri poprave škótskeho baróna a jakobína lorda Simona Frasera z Lovat, ktorý ako horal bojoval proti hannoverským vojskám počas bitky pri Cullodene. Fraser bol po kapitulácii uväznený v londýnskom Toweri, kde bol neskôr odsúdený na trest smrti za vlastizradu.

Katova sekera

Fraser zjavne bral rozsudok smrti s nadhľadom a dokonca si dokázal zachovať čierny zmysel pre humor až do okamihu svojej smrti. Keď stál na verejnom pódiu a čakal na popravu, zrejme sa vysmieval katovi a od srdca sa smial na irónii rozruchu, ktorý vypukol v dave pod pódiom, keď sa zrútila drevená tribúna a zabila deväť zo stoviek divákov, ktorí sa zhromaždili, aby sa vysmievali a sledovali jeho smrť.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km