Skip to content

Brunelovo múzeum

Prvý tunel vykopaný pod riekou, ktorý bol znovu využitý ako umelecký a múzejný priestor.

Približná doba čítania: 3 minúty

V strojovni, ktorá je súčasťou tunela pod Temžou a v ktorej sa kedysi nachádzali čerpadlá poháňané parou, sa nachádza Brunelovo múzeum. Za jeho dverami sa nachádza temný svet Londýna. V tuneli, ktorý je nevídaným výdobytkom inžinierskej vynaliezavosti, sa nachádzal podzemný aj lunapark či trhovisko. Neskôr miesto obsadili zločinecké gangy spolu s prostitúciou. Nakoniec tadiaľto prechádzali vlaky. Teraz sa táto časť znovuzrodila ako priestor na predstavenia a výstavy.

Začiatkom 19. storočia londýnski urbanisti zistili, že je potrebné prepojiť severný a južný breh Temže. Doky boli príliš preplnené riečnou dopravou a mosty boli drahé a preťažené. Inžinier Marc Brunel sa s pomocou svojho dospievajúceho syna Isambarda pokúsil o to, čo sa v minulosti považovalo za nemožné: Chceli vykopať tunel pod Temžou.

Vyžadovalo si to 1 000-tonový nástroj nazývaný tunelovací štít, ktorý by sa pod silou vlastnej váhy zavŕtal do zeme ako krájač na pečivo. Keď sa Brunelovi robotníci dostali pod zem, kopali vodorovne cez splašky a bahno. Bola to pomalá, ťažká práca. Prácu sťažovali pravidelné záplavy a výbuchy metánu a trvala takmer dve desaťročia. Samotný Isambard bol počas jednej povodne takmer uväznený za zamknutými núdzovými dverami, až kým ho nevytiahli za golier kabáta.

Tunel pod Temžou bol inžiniersky, ale nie finančný úspech. Hneď po jeho otvorení v roku 1843 prichádzali ľudia zo širokého okolia, aby sa prešli pod riekou. Plánované úpravy pre vozidlá sa však ukázali ako finančne neuskutočniteľné, a tak zostal len cestou pre peších. Z cesty sa nakoniec stalo mestské trhovisko, kde si ľudia mohli kúpiť suveníry pripomínajúce návštevu tunela. O krátky čas neskôr však tunel pod Temžou upadol do sociálneho a technického úpadku. Pod mestom sa v ňom ukrývali zlodeji a prostitútky. Nakoniec bol znovu využitý ako železničný tunel.

Brunelovo múzeum

Kruhová Brunelova strojovňa v Rotherhithe pôvodne slúžila na čerpanie vody z tunela, keď ho zaplavila voda, a neskôr sa stala vetracou šachtou. Tranzitní historici brali skupiny na prehliadky starého tunela a záujem oň rástol. V roku 2016 Brunelovo múzeum, ktoré od roku 1961 vzdeláva verejnosť o Brunelových inžinierskych úspechoch, otvorilo strojovňu ako výstavný priestor s kaviarňou a strešnou záhradou. Napriek novým náterom a reťaziam blikajúcich rozprávkových svetiel nesú steny múzea stopy po jeho predchádzajúcom využívaní, pokryté desaťročiami priemyselných sadzí.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km