Skip to content

Ting1

V kontraste so starou betónovou budovou súdu pod ňou vyrástol moderný a farebný obytný zázrak, ktorý vyvolal uznanie aj kontroverziu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ting1, dokončený v roku 2013 V Örnsköldsviku, je jednou z najpozoruhodnejších obytných budov vo Švédsku, ktorá zaujme svojimi živými farbami, výraznou architektúrou a inovatívnou konštrukciou. Jej fasáda z glazovanej keramiky s vysokým leskom je v nápadnom kontraste so sivým brutalistickým betónom budovy súdu z roku 1967, na ktorej stojí.

Nová budova sa zdá byť posadená na strechu budovy súdu, ale medzi oboma stavbami neexistuje fyzický kontakt vďaka diskrétne umiestnenej základni s rozmermi 26 × 26 metrov na nádvorí starej budovy, ktorá vytvára dômyselnú architektonickú kompozíciu pripomínajúcu značný hríb so stonkou bezpečne zakotvenou na uzavretom námestí.

Budova Ting1, ktorú navrhol uznávaný architekt Gert Wingårdh, má 11 poschodí a fasádu so 78 sklenenými balkónmi, z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na krajinu regiónu High Coast vrátane ikonických skokanských mostíkov. Tento dizajn prispieva k umeleckej živosti budovy a čerpá inšpiráciu z pixelovej verzie olejomaľby zosnulého regionálneho umelca Bengta Lindströma Tanec žien.

Ting1, niektorými miestnymi obyvateľmi nazývaný “dom LEGO” alebo “koronavírus”, vzbudzuje uznanie aj kontroverzie. Bol finalistom súťaže o švédsku stavbu roka 2014 a v tom istom roku získal cenu Great Tile Award. Objavili sa však odlišné názory, ktoré ju v miestnej ankete v roku 2016 označili za “najškaredšiu budovu provincie Ångermanland”, a kriticky na ňu upozornilo hnutie Arkitektupproret (Architektonické povstanie), ktoré bojuje proti modernizmu. Táto zmes ocenení a kritiky živo formuje jedinečné postavenie Ting1 v architektonických diskusiách.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km