Skip to content

Ľadový pilier Lycksele

V tomto malom mestečku je miestnou tradíciou vytvoriť najvyšší ľadový stĺp na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mnohé mestá majú svoje miestne tradície a zvyky, často zvláštne, ale nesmierne zaujímavé. Jedným z nich je aj mesto Lycksele vo švédskom Laponsku. Nachádza sa tu najvyšší ľadový stĺp na svete, ktorý miestni obyvatelia s láskou vyrábajú každú zimu už štvrťstoročie. 

Obrovský biely ľadový stĺp alebo “Ispelare” je miestnou pamiatkou, ktorá sa každoročne vytvára kropením vodou z vysokého vertikálneho potrubia. Voda pomaly zamŕza na rúre a vytvára krásnu štruktúru pripomínajúcu vianočný stromček. Výška stĺpa sa za posledných 24 rokov pohybovala zhruba od 19 do 49 metrov. Najvyššia výška, ktorú kedy dosiahli, bola 49,5 metra v roku 1999 – približne výška 15-poschodovej budovy.

Lycksele

Snom obyvateľov mesta je, aby stĺp dosiahol a prekročil 50 metrov (164 stôp). Ale vzhľadom na to, že zimy sú na celom svete čoraz teplejšie a kratšie – dokonca aj v tomto subarktickom meste na severe Švédska – môže byť dosiahnutie tohto cieľa náročné. V skutočnosti predstavitelia mesta Lycksele v roku 2018 dokonca uvažovali o zrušení projektu, ale obyvatelia drvivou väčšinou hlasovali za zachovanie miestnej tradície a pamiatky.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km