Skip to content

Dom losov

Dom Losov v švédskom Bjurholme je výnimočné miesto, ktoré sa špecializuje na výrobu syra z losieho mlieka. Na celej planéte neexistuje iné miesto, kde by sa tento jedinečný produkt vyrábal.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto malá farma domáceho typu je domovom pre tri dojčiace losice, ktoré sú natoľko spriatelené so svojimi chovateľmi, že medzi nimi vznikol takmer rodinný vzťah. Majitelia sa podieľajú na celom procese starostlivosti o losy – od ich prítomnosti pri narodení nových teliat až po každodennú starostlivosť o mladé.

Älgens Hus

Samotný proces dojčenia vyžaduje absolútny pokoj a samotu, pretože losice môžu prestávať dávať mlieko, ak ich niečo vyruší. Samotná dojčiacia fáza môže trvať od pol hodiny do dvoch hodín, pričom množstvo získaného mlieka sa pohybuje od niekoľkých desiatok decilitrov po niekoľko litrov.

Tieto vzácne kvapky losieho mlieka sa potom zmrazia a použijú pri procese syrárenstva, ktorý prebieha trikrát ročne.

Älgens Hus

Výsledkom je syr s neuveriteľnou chuťou, ktorá je intenzívna, jemná a bez akejkoľvek náznaku nezvyčajných príchutí. Samotné losie mlieko pripomína komjölk (kravské mlieko), ale s vyšším obsahom bielkovín a rôznym podielom tuku v závislosti od ročného obdobia.

Okrem výnimočných mliečnych výrobkov má Dom Losov pre návštevníkov pripravené ďalšie atrakcie. Ich luxusná reštaurácia ponúka možnosť ochutnať špeciálne pokrmy pripravené z losa, ktoré si môžete vychutnať v príjemnom prostredí. V obchode so suvenírmi sa môžete stretnúť s majiteľmi a dokonca aj s samotnými losmi, ktoré sa stali súčasťou ich rodiny.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.225 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km