Skip to content

Socha Bosse Östlin

Vyhrievaná socha vzdáva hold hercovi, ktorý miloval objatia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Necelých 200 kilometrov severne od Štokholmu, v malom meste Hudiksvall, sa nachádza divadlo Glada Hudik-teatern, ktoré poskytuje ľuďom s mentálnym postihnutím možnosť účinkovať v profesionálnych divadelných predstaveniach. Na prezentáciu talentu a schopností účinkujúcich sa tu uvádza množstvo divadelných hier a muzikálov, z ktorých niektoré boli odvysielané v televízii.

Staty Bosse

Bosse Östlin, ktorý sa narodil s mentálnym postihnutím, sa k súboru pripojil v roku 1996 a niekoľko rokov koncertoval na divadelných scénach vo Švédsku a v zahraničí. Zahral si Plechového mužíka v hre Čarodejník z krajiny Oz. Napriek tomu, že jeho postava nemala srdce, Östlin bol známy svojím obrovským srdcom. Herec miloval objatia a kohokoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek by požiadal o objatie. V roku 2013 si dokonca zahral vo švédskom dramatickom komediálnom filme Koľko objatí je na svete?

V roku 2015 Östlin zomrel vo veku 63 rokov na krvácanie do mozgu. Nasledujúci rok bola z iniciatívy spoločnosti Glada Hudik-teatern v Hudiksvalle, jeho rodnom meste, postavená bronzová socha v životnej veľkosti na počesť zosnulého umelca. Bronzovú sochu vytvorila sochárka Hanna Beling a bola financovaná prostredníctvom aukcií a crowdfundingu. Socha je jednou z prvých vo Švédsku, ktorá zobrazuje osobu s mentálnym postihnutím.

Staty Bosse

Na počesť Östlinovej lásky k objatiam je bronzová socha doplnená vyhrievacími špirálami a po celý rok udržiava normálnu teplotu ľudského tela, čo nabáda okoloidúcich, aby sa zastavili a sochu objali. Östlin často hovorieval: “Ak ma niekto objíme, budem šťastný a budem mať dobrú náladu!” A dnes je táto hrejivá podobizeň dojemným pamätníkom obľúbenej hercovej hlášky.

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.213 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km