Skip to content

Trajánov trh

Traján je považovaný za jedného z najväčších rímskych cisárov, ktorý rozšíril ríšu na jej najväčšiu veľkosť. Pri vedení dobývania Dácie nariadil okolo roku 105 n. l. výstavbu veľkého fóra. Neoddeliteľnou súčasťou fóra bol trh. Predpokladá sa, že projekt navrhol Apollodor z Damasku, architekt a Trajánov blízky spolupracovník. Dnes sa často označuje za najstaršie nákupné centrum na svete.

Predpokladá sa, že obchody boli postavené vo viacúrovňovej štruktúre obsahujúcej administratívne kancelárie a knižnicu. Ulica na hornej úrovni bola pomenovaná Via Biberatica podľa latinského slova pre “nápoj”, biber. To naznačuje, že pozdĺž tejto úrovne sa nachádzalo množstvo pohostinstiev. Počas cisárskeho Ríma sa na trhu predávali rôzne produkty vrátane ovocia, zeleniny, rýb, vína, oleja a korenia. Raz sa tu civilnému obyvateľstvu rozdávala aj pšenica zadarmo.

Trajánov trh

V stredoveku bol komplex prestavaný na pevnosť a pribudla obranná veža s názvom Torre delle Milizie. Okolo 16. storočia bol postavený aj kláštor, ktorý však bol začiatkom 20. storočia zbúraný, aby sa obnovil rímsky komplex.

Via Quattro Novembre, 94, 00187 Roma RM, Italy
41.8956413,12.4862481
Stiahni si KML súbor
Taliansko - Krátke info

Italia
Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km