Skip to content

Velika Planina

Nadpozemská vysokohorská pastvina s vlastnou jedinečnou mikrokultúrou, ktorá pripomína Stredozem.

Približná doba čítania: 3 minúty

29. mája 1944 sa na vrchole nevšednej hory v Slovinsku zrútilo americké bombardovacie lietadlo B17 Flying Fortress s názvom Liberty Bell. Bombardér z druhej svetovej vojny spadol na Velika Planina, idylickú alpskú náhornú plošinu, kde stáročia pastieri pásli svoje ovce a dobytok.

Velika Planina (čo v preklade znamená “Veľká pastvina”) sa nachádza vysoko v Kamnicko-Savinjských Alpách a nie je to obyčajný vrchol hory. Turisti ju prirovnávajú k mýtickej Narnii (v Slovinsku sa natáčali časti filmov o Narnii) alebo k Stredozemi J. R. R. Tolkiena a skutočne je to krajina fantázie – rovinatá, zvlnená pláň posiata nízkymi drevenými domčekmi, na pozadí ktorej sa týčia zasnežené Alpy.

Táto vysokohorská krajina má aj svoju vlastnú jedinečnú mikrokultúru s tradičným krojom (drevené topánky a plášť do dažďa z borovicových hoblín), jedlom (Trnic, tvrdý syr podobný parmezánu, ktorý sa zámerne vyrába v tvare prsníkov – a prirodzene v pároch), domami (nízko položené proti vetru, vyzerajúce ako hobitie diery) a ľudovými tradíciami (v miestnom etnografickom múzeu je vyrezaný nôž s očarovanými runami, ktorý má pôsobiť proti kliatbám).

A v roku 1944 sa táto očarujúca krajina stala miestom mimoriadnej udalosti. Desať spojeneckých vojakov bolo v lietadle, ktoré sa zrútilo na Veľkej Planine, dvaja z nich zahynuli pri dopade. Nacistickí vojaci v tom čase okupovali Slovinsko a po zvyšných členoch posádky sa rozpútal hon. Dvoch z nich nacisti nakoniec zajali, ale ďalších šesť najprv našli miestni slovinskí partizáni (protinacistická odbojová skupina). Traja z týchto letcov boli dostatočne zdraví na to, aby sami zišli z hory, ale traja vrátane pilota boli ťažko zranení a boli prevezení do tajnej partizánskej nemocnice, ktorá bola ukrytá v hustých lesoch pod horou.

Americkí vojaci potrebovali infúziu, takže zásoby z najbližšieho mesta Kamnik prepašovali partizáni riskantným spôsobom. Dvaja zo spojencov sa úspešne zotavili zo svojich zranení počas 10-dňového pobytu v úkryte na úpätí Veľkej planiny. Kapitána Ota H. Hindsa z Boulderu v štáte Colorado sa napokon nepodarilo zachrániť. Bol pochovaný neďaleko tajnej partizánskej nemocnice. Hrob, ktorý je dnes možné navštíviť spolu s ruinami nemocnice na krásnej prechádzke z Kamnickej Bistrice smerom nahor k Veľkej Planine.

Velika Planina, Slovinsko

Kovový šrot z havarovaného lietadla Flying Fortress zozbierali miestni obyvatelia a použili ho na stavbu domov. Keď sa pozriete pozorne, všimnete si, že jedna z chát na Velikej Planine je vybavená veľmi zvláštnymi dverami, ktoré boli kedysi poklopom do bombardéra.

Slovinsko ponúka ďalšie miesta

Slovinsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovenija
Hlavné mesto: Ľubľana
Úradné jazyky: slovinčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 20271 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVN/SI
Internetová doména: .si
Predvoľba telefónneho čísla: +386

Blízke miesta do +/- 300km