Skip to content

Škocjanské jaskyne

Táto mohutná podzemná puklina je známa ako „podzemný Grand Canyon“. A nie je tak ďaleko od hlavnej trasy na dovolenku do Chorvátska.

Približná doba čítania: 2 minúty

Slovinské Škocjanské jaskyne sú jedným z najmonumentálnejších podzemných útvarov na svete, ktoré akoby sa zrodili priamo v hlave autora fantasy. Tento východoeurópsky jaskynný systém, často označovaný ako “podzemný Grand Canyon”, ponúka jednu z najväčších podzemných komôr na svete. Najväčšia miestnosť vo vápencovej jaskynnej sieti, známa ako “Martelova komnata”, je priepasť, ktorú vytvoril podzemný tok rieky Reka, ktorá sa stále rúti po dne priepasti.

Vďaka množstvu vody, ktorá kaňonom preteká, sa v jaskyniach nachádza aj množstvo pútavých geologických útvarov, ako sú vápencové jazierka, travertínové terasy a obrovské stalagmitové útvary. Jedinečná priestrannosť jaskyne hostí aj množstvo druhov netopierov, nespočetné množstvo jedinečných bioorganizmov a dokonca aj rôzne druhy rýb, ktoré nikdy nevideli denné svetlo. Cez priepasť bol postavený most, aby návštevníci mohli zažiť kolosálnu geologickú priepasť.

Škocjanske jame

Archeologický výskum v tejto oblasti zistil, že jaskyne boli domovom ľudí už pred 10 000 rokmi v minulosti. Je pravdepodobné, že jaskyne využívali dávni ľudia ako úkryt, a hoci to absolútne nepotvrdzuje žiadna veda, zdá sa, že Škocjanske jaskyne mohli byť aj dokonalým brlohom pre draka.

Slovinsko ponúka ďalšie miesta

Slovinsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovenija
Hlavné mesto: Ľubľana
Úradné jazyky: slovinčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 20271 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVN/SI
Internetová doména: .si
Predvoľba telefónneho čísla: +386

Blízke miesta do +/- 300km