Skip to content

Jaskyniar vodný

Endemický slepý objživelník s perfektne vyvinutými žiabrami. Tohto živočícha si vieš pozrieť na vlastné oči po ceste do Chorvátska k moru.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jaskyniar vodný (Proteus Anguinus) je druh slepých endemických obojživelníkov v hlbokých podzemných jaskyniach Dinárskeho krasu juhovýchodnej Európy. Neobvyklý vzhľad Jaskyniara vodného je výsledkom dlhej adaptácie v podzemí a úplnej tme. Výsledkom je, že pokožka týchto zvierat je úplne bez pigmentu, takže pripomína biele ľudské biele mäso. Miestny názov tvora je “oveja Ribica” čo v preklade znamená “ľudská ryba”.

Hadovitý Jaskyniar vodný bol spomenutý Charlesom Darwinom v jeho kľúčovom diele Pôvod druhov ako príklad redukovania časti organizmu, ktoré sa nepoužívajú. Larvy sa rodia s očami a po štyroch mesiacoch začnú orgány postupne ustupovať. Kým dosiahnu dospelosti, vizuálny systém úplne atrofoval.

Proteus Anguinus

Jaskyniar vodný si až do dospelosti zachovávajú mnoho ďalších znakov, ktoré nie sú bežné u ostatných obojživelníkov – predovšetkým pár dobre vyvinutých žiabrach.

Podivný vzhľad týchto tvorov z nich urobil objekt ľudskej fascinácie. Aj keď je ich hlbokomorský biotop všeobecne neprístupný, povodňové vody občas vynesú Jaskyniara vodného na povrch. Stredoveká legenda ich považovala za malé draky, pretože ich hadie telá a žiabre zodpovedali opisom týchto mytologických plazov a ich jemná bledofialová pokožka pripomínala kožu ľudského novorodenca.

Proteus Anguinus
mláďa Jaskyniara vodného

Tieto bytosti máš najlepšiu šancu vidieť v jaskynnom komplexe Postojnska Jama v Slovinsku, ktorá chová v zajatí kolóniu Jaskyniara vodného. Je to jediné miesto na svete okrem neprístupných podmorských jaskýň, kde si môžu návštevníci pozrieť Jaskyniara vodného.

Slovinsko ponúka ďalšie miesta

Slovinsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Slovenija
Hlavné mesto: Ľubľana
Úradné jazyky: slovinčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 20271 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: SVN/SI
Internetová doména: .si
Predvoľba telefónneho čísla: +386

Blízke miesta do +/- 300km