Skip to content

Trh La Nueva Viga

Impérium s morskými plodmi vo vnútrozemí má väčší zmysel, ako by ste si mysleli.

Približná doba čítania: 3 minúty

Tokijská štvrť Toyosu je známa ako najväčší trh s morskými plodmi na svete. Vzhľadom na polohu mesta v zálive to dáva zmysel. Druhý najväčší trh s morskými plodmi na svete sa nachádza v meste, ktoré je vzdialené stovky kilometrov od najbližšieho pobrežia, čo dáva trochu menší zmysel.

Tak ako Toyosu nahradil o niečo menší Tsukiji, La Nueva Viga v Mexico City nahradil starý Mercado de la Viga, predtým najväčší trh s morskými plodmi na západnej pologuli. Ak si v reštaurácii v Mexico City dáte tuniaka pripraveného v štýle carnitas, pravdepodobne pochádza z Cortésovho mora a vylovili ho posádky zo Sinaloa alebo Baja California Sur. Ak si dáte mečúňa al pastor v meste Puebla, môže pochádzať z tichomorských pobrežných štátov, ako sú Nayarit a Oaxaca.

La Viga Mariscos

Napriek veľkým vzdialenostiam medzi všetkými týmito mestami a rybárskymi prístavmi je takmer isté, že vaše jedlo prešlo cez La Nueva Viga. Keďže je hlavným centrom s morskými plodmi pre desiatky miliónov ľudí žijúcich v Mexico City, jeho vplyv sa rozširuje do celého Mexického údolia a mnohých ďalších miest a obcí v ňom. La Nueva Viga dodáva niektoré z najlepších kusov z mexických vôd aj do zámoria. Na druhej strane, mexickí kuchári často prichádzajú do La Nueva Viga a hľadajú vzácne suroviny zo zahraničia. Ako je to prakticky na všetkých mexických trhoch, obchod sa neobmedzuje len na predaj surovín. V mnohých stánkoch sa ponúka občerstvenie a jedlá z morských plodov.

Podľa niektorých teórií sa apetít hlavného mesta po rybách a mäkkýšoch objavil ešte pred jeho vznikom súčasného Mexico City. Aztécke/mexické hlavné mesto Tenochtitlan sa rozprestieralo na niekoľkých ostrovoch jazera a jeho obyvatelia bežne jedli divoko žijúce a chované sladkovodné živočíchy, ako napríklad acociles a axolotls. Po tom, ako bolo jazero po dobytí Španielmi pomaly odvodnené a zasypané, si aj obyvatelia Nového Španielska naďalej pochutnávali na týchto živočíchoch, ktoré sa teraz dovážali z riek a morí zo vzdialenejších oblastí. Niektoré pozostatky tohto starobylého jazera vydržali plynutie času ako kanály, vrátane existujúceho Canales de Xochimilco a dnes už neexistujúceho Canal de La Viga, podľa ktorého boli pomenované starý aj nový trh La Viga.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.25 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km