Skip to content

Veža 1000 ostrovov

Táto vyhliadková veža je dlhoročnou dominantou regiónu Tisíc ostrovov v Kanade zo 60. rokov minulého storočia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Iste, ľudia hovoria, že pozdĺž námornej cesty svätého Vavrinca je tisíc ostrovov, ale dá sa to vôbec zistiť? Vyhliadková veža na ostrove Hill Island v Ontáriu, ktorá sa týči nad riekou Svätého Vavrinca, už viac ako polstoročie odpovedá na túto otázku mnohým turistom v oblasti Tisíc ostrovov v Kanade.

1000 Islands Tower

Dokončenie Space Needle v Seattli na Svetovej výstave v roku 1962 viedlo k rozmachu výstavby vyhliadkových veží v amerických a kanadských mestách v 60. a 70. rokoch 20. storočia. V kanadskej oblasti Tisíc ostrovov, ktorá bola dlhoročným letoviskom a cieľom letných dovoleniek, sa český podnikateľ John David nechal inšpirovať k vytvoreniu vlastnej turistickej atrakcie.

Betónová stavba sa stavala viac ako rok a pre verejnosť bola otvorená 15. júna 1965. V čase otvorenia mala najmenší pomer šírky a výšky spomedzi všetkých budov na svete. Veža je vysoká viac ako 400 stôp (130 metrov) a ponúka hviezdny výhľad na stovky ostrovov a dve krajiny, pričom sa okolo nej vinie charakteristický vzor točitého schodiska (ktoré verejnosť nepoužíva). Veža obsahuje tri vyhliadkové plošiny a na jej vrchol sa dostanete výťahom za približne 40 sekúnd.

1000 Islands Tower

Po Davidovi vlastnil vežu takmer 30 rokov miestny obyvateľ ostrova Hill, Leonard Stratford. Keď v roku 2011 prišiel čas, aby odišiel do dôchodku, predal vežu Konradovi a Heidi Linckhovcom, ktorí sa do Kanady prisťahovali z nemeckého Düsseldorfu po tom, ako si túto oblasť zamilovali počas svadobnej cesty.

Hoci ich ponuka za vežu bola nižšia ako požadovaná cena aj po tom, ako do projektu vložili svoje celoživotné úspory, ich ambície a túžba zachovať vežu otvorenú ako verejnú turistickú atrakciu presvedčili Leonarda, že sú najlepšími ľuďmi, ktorým môže byť prevádzka zverená.

Aj teraz návštevníkov veže privíta sprievodca, ktorý ich upozorní na zaujímavosti oblasti a privíta ich na Tisícich ostrovoch.

1000 Islands Tower

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.474 CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km