Skip to content

Biele jelene v Seneci

Celé roky kolovala medzi obyvateľmi Senecy legenda o podivnom stáde bielych jeleňov, ktorí mali žiť v armádnom sklade. Niektorí tvrdili, že títo “albíni” sú dôsledkom nevydareného vojenského experimentu, iní za príčinu sfarbenia zvierat považovali uskladnené rádioaktívne zbrane.

Biele jelene boli prvý krát zbadané okolo roku 1941. Potom, čo armáda stádo uzavrela za plotom 62 km² rozľahlej plochy pre sklady so zbraňami sa stádo v bezpečí ohrady rozrastalo a párením rovnakých jedincov začal prevládať gén, ktorý spôsobuje biele sfarbenie srsti.

V 50. rokoch sa armáda rozhodla, že toto unikátne stádo bude chrániť i naďalej. Veliteľ skladu na ploche vylovil hnedé srnce a vojakom zakázal biele strieľať. Od tej doby sa veľkosť stáda rozrástla na asi 300 jedincov, čo z neho robí najpočetnejšie stádo svojho druhu na svete.

Armádny sklad bol uzavrený v roku 2000 a oblasť je verejnosti neprístupná. Skupina nadšencov sa snaží o pretvorení miesta na chránenú oblasť spolu s Múzeom studenej vojny. Než získajú potrebné povolenia, jelene prechádzajúce sa medzi starými bunkrami môžete sledovať aspoň z diaľnice.

6600 NY-96, Romulus, NY 14541, USA
42.7350308,-76.860565
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km