Skip to content

Vikingodden

Táto jedinečná lodenica oživuje vek Vikingov z 12. storočia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1904 svet zaujal objav lode Oseberg, pozoruhodného artefaktu z vikingskej éry, kúsok od pôvabného mesta Tønsberg v Nórsku – najstaršieho obývaného mesta v krajine. Dnes Tønsberg naďalej láka nadšencov histórie a zvedavých cestovateľov svojím bohatým vikingským dedičstvom a v srdci tohto kultúrneho dedičstva stojí pôsobivý Vikingodden.

Vikingodden

Vikingodden, známy ako projekt Oseberg Viking Heritage, je jedinečným počinom zameraným na zachovanie a oživenie starých lodiarskych tradícií. Projekt sa usiluje o obnovenie nástrojov a stavebných metód výlučne z vikinskej éry 12. storočia, čím oživuje históriu.

Vikingodden

Všetky práce v projekte Vikingodden sa vykonávajú dobrovoľne. Nadšenci aj odborníci venujú svoj čas a zručnosti na tento účel. Hoci projekt funguje celoročne, víkendy ponúkajú návštevníkom špeciálnu príležitosť komunikovať so znalými miestnymi sprievodcami, ktorí rozprávajú príbehy o dlhej vikingskej histórii Vestfoldu. Vestfold je dnes región, ktorý zahŕňa Tønsberg, bývalý kraj a volebný obvod. Vestfold bol tiež starobylým vikingským regiónom, ktorý sa v prameňoch prvýkrát spomína v roku 813.

Vikingodden

Vedľa Vikingodden sa návštevníci stretnú s pôsobivými replikami historických plavidiel vrátane známej lode Oseberg, zdobenej zložitými detailmi, a lode Klåstad, známej ako Saga Farmann. Pozoruhodné je, že v rámci projektu Oseberg Viking Heritage sa od roku 2021 začalo s výrobou repliky ďalšieho ikonického nálezu, lode Gokstad.

Vikingodden

Nórsko ponúka ďalšie miesta

Nórsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Norge
Hlavné mesto: Oslo
Úradné jazyky: nórčina, lapončina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 7. jún 1905
Rozloha: 385207 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: nórska koruna
Kód meny: NOK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.362 NOK
Medzinárodný kód krajiny: NOR/NO
Internetová doména: .no
Predvoľba telefónneho čísla: +47

Blízke miesta do +/- 300km