Skip to content

Flemingove pamätné slnečné hodiny

Dômyselný spôsob, ako zvečniť vynálezcu univerzálneho času.

Približná doba čítania: 3 minúty

Škótske zásluhy v oblasti strojárstva a vedy sú hrdou súčasťou histórie krajiny. Medzi tieto vynálezy patrí napríklad poštová známka (James Chalmers, 1834), telefón (Alexander Graham Bell, 1876) a penicilín (Sir Alexander Fleming, 1928). Nikoho neprekvapí, že každé mesto a dedina má vo svojom strede jedného alebo dvoch vynálezcov.

Tak je to aj v prípade prímorského mesta Kirkcaldy, ktoré leží severne od zálivu Firth of Forth v kráľovstve Fife. Kirkcaldy je známe najmä ako rodisko ekonóma 18. storočia Adama Smitha, ktorý svojou knihou Bohatstvo národov spopularizoval myšlienku kapitalizmu. Nedávno sa však dostalo uznania aj ďalšiemu tvorivému mysliteľovi, a tým je sir Sandford Fleming.

V roku 1897 ho kráľovná Viktória povýšila do rytierskeho stavu za priekopnícke zmeny štandardného času a vytvorenie časových pásiem. Koncom 19. storočia sa na Medzinárodnej konferencii o poludníkoch s Flemingovým prispením svet rozdelil na 24 časových pásiem, počnúc Greenwichom v Anglicku, pričom na každých 15 stupňov zemepisnej dĺžky sa čas predlžoval o jednu hodinu.

Koncom leta 2022 mesto odhalilo tzv. analematické slnečné hodiny priamo oproti nábrežiu. Tento veľký a plochý pamätník mal pripomínať Flemingov prínos k rozvoju univerzálneho času.

Analematické slnečné hodiny využívajú na ukazovanie plynutia času slnečné svetlo, a nie časomieru. Tieto chronometre možno nájsť po celom svete v záhradách a na starších budovách ešte pred vynájdením hodín. Flemingov pamätník zaberá veľký priestor, na zemi je zhrdzavený kruh označený vyvýšenými číslicami. V strede je disk s písmenami označujúcimi prvé písmeno každého mesiaca v roku. Človek sa postaví na písmeno mesiaca, v ktorom sa nachádza, a jeho tieň bude ukazovať aktuálny čas.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44