Skip to content

Zbierka pochybných lekárskych prístrojov

Múzeum v múzeu venované najspochybniteľnejším medicínskym prístrojom histórie.

Približná doba čítania: 2 minúty

V 30. a 40. rokoch 20. storočia mohli americkí rodičia, ktorí potrebovali svojim ratolestiam kúpiť nový pár topánok svoje deti rozptýliť pridanou zábavnou hodnotou. Mnohé obchody boli v tej dobe totiž vybavené obuvníckymi fluoroskopmi, ktoré pomocou röntgenu ukazovali, ako topánka sedí na nohe v skúšobných topánkach a predavač si kukátkom prehliadol polohu kostí.

Až v roku 1957 sa prišlo na zdraviu škodlivé účinky dlhodobého vystavovania sa elektromagnetickému žiareniu a fluoroskopy boli v USA zakázané. (Nákup topánok bol vďaka nim zábava, radiácia už však nie).

Obuvnícky fluoroskop je jedným z mnohých stoviek nebezpečných či pochybných lekárskych prístrojov, ktoré sú v Minnesotskom vedeckom múzeu vystavené. Nájdete tu taktiež vibračnú stoličku z roku 1900 (tá mala trasením podporovať trávenie), a pochybné vynálezy 20. storočia ako pumpu na zväčšovanie poprsia z polovice 70. rokov (vedel si, že dodnes sú takéto prístroje v predaji a ľudia tomu veria???) a Relax-a-Cizor z 60. rokov, ktorý mal pomocou elektrošokov podporovať chudnutie.

Múzeum, Minnesota

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km