Skip to content

Zelený trezor

Najväčší poklad v Európe sa nachádza na hrade, ktorý bol počas druhej svetovej vojny zbombardovaný.

Približná doba čítania: 3 minúty

Najväčšia zbierka pokladov, umeleckých predmetov, vitrín kuriozít, barokových vynálezov a celkovo rôznych kráľovských podivností v Európe a na svete sa nachádza v nemeckom Grünes Gewölbe alebo Zelenom trezore.

Pôvodne súkromná zbierka Augusta Silného, vládcu Saska (dnešné Drážďany), obsahuje všetko od zdobeného strieborného kuchynského riadu s leštenými korytnačkovými rukoväťami až po takmer mikroskopické portrétne reliéfy kráľovskej rodiny vyrezané do čerešňového dreva alebo slonoviny (aby ste ich videli, musíte sa pozrieť cez lupu). Sú tu benátske naťahovacie automaty, ktoré nalievajú víno, a rôzne iné zdobené skrinky a vynálezy. Zbierka obsahuje dokonca aj také kontroverzné predmety, ako je masívna zlatá čaša na pitie Ivana Hrozného. Doslova korunovačným klenotom Zelenej klenotnice je neuveriteľne vzácny Drážďanský zelený; masívny, prírodne žiarivý zelený diamant z Indie. Tento diamant sa vyrovná diamantu Hope a Mountain of Light v korunovačných klenotoch Spojeného kráľovstva. Je to graciózne bezchybný kus nádherného zeleného drahokamu uchytený do mimoriadne cennej ozdoby klobúka a žiadna fotografia ho nedokáže vystihnúť.

Green diamond

Prívlastok “Grünes Gewölbe” však nevznikol na základe drážďanského zeleného diamantu. Zelená farba v názve klenotnice pochádzala z malachitových stĺpov, ktoré boli na podstavci a korune natreté na zeleno, ako aj zo zelených zamatových obkladov stien v niektorých priestoroch klenotnice. V roku 1945 bolo viac ako 90 % Drážďan zničených pri brutálnom nálete britských RAF. Počas tohto útoku bol zničený aj Drážďanský zámok (Dresdener Residenzschloss), v ktorom sa nachádzala veľká časť zbierky. Žiaľ, pri bombardovaní Drážďan sa zničilo mnoho významných umeleckých diel a pokladov a spolu s nimi sa zničila aj originálna výzdoba “zeleného trezoru”. V prvých rokoch druhej svetovej vojny však bola väčšina pokladov zo Zeleného trezoru premiestnená do pevnosti Königstein a prežili zničenie drážďanského zámku.

V 60. rokoch 20. storočia sa začala rekonštrukcia Drážďanského zámku a od roku 2013 sa renovácia konečne dokončila. V novom interiéri Zeleného trezoru vznikli dve samostatné múzeá: Nový zelený trezor a Historický zelený trezor (Historiches Grünes Gewölbe), ktoré obsahujú neuveriteľných 4 000 predmetov. Pôvodná zelená farba, podľa ktorého bola pomenovaná, je však prítomná len v nádhernom diamante, ktorý podčiarkuje koniec prehliadky. Samotný Zelený trezor je skutočným skrytým klenotom Európy a východného Nemecka.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km