Skip to content

Yenidze

Turisti si túto nádherne zdobenú bývalú továreň na cigarety často mýlia s mešitou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Začiatkom 20. storočia chcel drážďanský tabakový magnát Hugo Zietz postaviť továreň na výrobu cigariet, v ktorej by spracovával tabak dovážaný jeho spoločnosťou z Osmanskej ríše. Podľa zákona však bolo prísne zakázané stavať továrne, ktoré by mohli narušiť barokovú panorámu mesta.

Cigaretový závod

Architekt Martin Hammitzsch našiel šikovný spôsob, ako tento zákon obísť. Továreň navrhol ako stavbu v štýle art-deco, inšpirovanú mešitami, čím za jej architektonickým vzhľadom skryl skutočný účel.

Hammitzschov plán očividne fungoval. Keď ste v Drážďanoch, môžete vidieť stovky turistov, ktorí si ju na prvý pohľad mýlia so skutočnou mešitou.

Hoci v čase, keď bola “tabaková mešita” postavená, bol orientalizmus veľmi rozšírený, stavba aj tak vyvolala polemickú diskusiu. Niektorí ľudia sa stavali proti avantgardnej stavbe, zatiaľ čo iní túto honosnú továreň obhajovali.

Celkovo bol neobvyklý vzhľad továrne pre spoločnosť Zietz dokonalým marketingovým nástrojom, ktorého cigarety sa v nasledujúcich rokoch veľmi dobre predávali. Jej názov “Yenidze” pochádza z miesta v dnešnom severnom Grécku, kde mal Zietz svoje hlavné tabakové polia.

Cigaretový závod

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km