Skip to content

Terra Mineralia

Najväčšia zbierka minerálov sveta sa nenachádza až tak veľmi ďaleko. Necelých 6 hodín cesty z Bratislavy. Za ten výlet to asi stojí.

Približná doba čítania: 2 minúty

Mesto Freiberg vo východonemeckom regióne Sasko zohralo dôležitú úlohu v histórii baníctva vďaka bohatým náleziskám minerálov a kovov v neďalekých pohoriach Krušné hory. Z týchto podmienok profitovala aj miestna technická univerzita TU Bergakademie Freiberg, ktorá zhromaždila jednu z najväčších a najkomplexnejších mineralogických zbierok na svete.

Terra Mineralia

Obrovská výstava Terra Mineralia je umiestnená vo vnútri zámku Freudenstein z renesančného obdobia, kde je rozložená na piatich poschodiach. Medzi ohromujúcimi 3 500 exponátmi sú minerálne útvary neuveriteľnej veľkosti, výnimočnej krásy a veľmi zvláštnych tvarov. Na prízemí sa nachádza “schatzkammer” (pokladnica), kde sú vystavené tie najúchvatnejšie kamene.

Okrem miestnych minerálov predstavuje výstava Terra Mineralia celý rad vzácnych drahokamov z celého sveta, pretože geológovia z Freibergu sa veľmi aktívne zúčastňovali výletov po celom svete.

Múzeum tiež vystavuje súkromnú zbierku Eriky Pohl-Ströherovej, chemičky, zberateľky a bývalej majiteľky jednej z najväčších svetových spoločností na starostlivosť o vlasy Wella. Pohl-Ströherová darovala svoje poklady v roku 2008 múzeu Terra Mineralia a na jej počesť bol neskôr pomenovaný novoobjavený minerál.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km