Skip to content

Akadská dedina LARC

Zrekonštruovaná akadiánská dedina z 19. storočia s autentickými domami v cajunskom štýle plnými dobových artefaktov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Akadská dedina, ktorú vlastní a prevádzkuje nezisková organizácia LARC, združujúca ľudí s mentálnym postihnutím, je obrazom prvých francúzskych osadníkov, ktorí žili jednoduchým životom v bažinách, zátokách a prériách Louisiany, o ktoré nikto iný nestál, po tom, čo boli vyhnaní z Nového Škótska – ich pokojného domova na viac ako 150 rokov – za to, že odmietli prisahať vernosť anglickému kráľovi.

Ľudia hovoriaci regionálnym francúzskym dialektom, ktorý sa neskôr vyvinul do ešte odlišnejšieho dialektu známeho ako akádčina, boli odvrhnutí ostatnými Francúzmi v Louisiane a zostali si len vzájomnou oporou.

Akadijci dokázali, že sú schopní prežiť v nepriateľskom svete, a začali sa ženiť s neakadijskými obyvateľmi. Noví členovia manželského zväzku sa naučili hovoriť po francúzsky a začlenili sa do populácie, ktorá sa neskôr začala nazývať Cajun. Dnes je Cajun hrdým a oslavovaným dedičstvom s bohatými tradíciami a jedinečným spôsobom života.

V obci sa nachádza kaplnka New Hope, replika kaplnky z roku 1850. Replika kaplnky, postavená z cyprusov a dlholistej borovice, slúži ako svadobné miesto pre mnohé páry.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.09 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km