Skip to content

Budova práčovne

Je jasné, že tento opustený skvost v štýle art deco nebol obyčajnou práčovňou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Farebné škvrny vystupujú spomedzi zvyškov chátrajúceho a zdevastovaného exteriéru tejto opustenej budovy. Žiarivý pigment a zložité vzory vyčnievajúce spoza spleti lián a buriny naznačujú, že tento skvost v štýle art deco nebol obyčajnou práčovňou.

Budova práčovne

Budova práčovne postavená v 30. rokoch 20. storočia je príkladom architektúry v štýle art deco. Ako naznačuje jej umelecký exteriér, budova neslúžila len na pranie bielizne. V čase najväčšieho rozkvetu sa v práčovni každý mesiac konali módne prehliadky. Podávalo sa tu šampanské, zatiaľ čo modelky predvádzali domáce i exotické odevy podľa aktuálnej módy.

Po požiari, ktorý zničil jeho predchádzajúcu budovu, si Robert Chapoit, prezident spoločnosti General Laundry, Cleaners and Dyers, objednal túto krásnu budovu v štýle art deco od architektonickej firmy Jones, Roessel, Olschner a Wiener. Bohužiaľ, táto budova slúžila ako práčovňa len krátko. Po vynájdení modernej domácej práčky spoločnosť Chapoit v roku 1945 prevádzku zatvorila a budovu predala.

Budova práčovne

Odvtedy prešla budova rukami niekoľkých spoločností, ktoré neurobili nič pre jej zachovanie alebo obnovu jej bývalej vznešenosti. Niekoľkokrát bola určená na zbúranie, hoci demolačné gule našťastie ešte neprišli. Fasáda sa dostala do Národného registra historických miest, ale doteraz sa neurobilo nič pre záchranu alebo vzkriesenie tejto jedinečnej stavby.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.089 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km