Skip to content

Väzenské rodeo

Doživotne odsúdení trestanci usporiadavajú a účinkujú v ródeu každú októbrovú nedeľu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Každú októbrovú nedeľu usporiadavajú väzni zo štátnej louisianskej väznice s najvyššou ostrahou verejné rodeo. Väznica a bývala plantáž prezývaná “Angloa” po zemi, z ktorej pochádzali tunajší otroci, víta tisíce návštevníkov ku sledovaniu súbojov s býkmi, počúvaniu väzenských kapiel a zakúpeniu predmetov, ktoré trestanci sami vyrobili.

Väzenské rodeo

Tradícia angolského rodea začala v roku 1965, kedy malá skupina väzňov postavila s pomocou niekoľkých strážnych arénu, ktorá mala slúžiť čisto k zábave samotných obyvateľov väznice. Čo začalo ako snaha nejako sa vo väzení zabaviť, sa premenilo v obrovskú verejnú udalosť. V roku 1969 sa už na úplne nových 4 500 sedadlách tlačili návštevníci, aby sledovali, ako sa väzni snažia na divokých býkoch udržať aspoň šesť sekúnd. Dnes má aréna 10 000 sedadiel.

Trestanci sa nezúčastňujú len ródea, taktiež tu predávajú párky v rožku a jablká v karameli, bavia davy hudbou a predávajú vlastné produkty ako šperky či kožené a drevené výrobky. Väzni, ktorí sa môžu s návštevníkmi voľne baviť, poznáš podľa čiernobielych pruhovaných uniforiem. Rodeo im dáva jedinečnú príležitosť, stretnúť sa s vonkajším svetom, väčšina z 5 000 väzňov tu totiž zostane na doživotie.

Väzenské rodeo

Upozornenie: Fotoaparáty nie sú dovolené.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km