Skip to content

Nástenné maľby na stanici Union

Na freskách, ktoré zdobia steny tohto dopravného uzla, sú vyobrazené pozoruhodné obrazy z histórie New Orleansu vrátane kolonizátorov, vojakov, klanov, vedcov, úžerníkov a ďalších.

Približná doba čítania: 2 minúty

Cestujúci, ktorí sa vydávajú na cestu, sa zvyčajne zaoberajú svojimi aktuálnymi problémami: časom odchodu, odovzdaním batožiny a cestou, ktorá ich čaká. Rozsiahle scény zobrazujúce históriu New Orleansu na miestnej stanici Amtrak a Greyhound však cestujúcich nútia premýšľať o minulosti.

Zatiaľ čo mnohé verejné historické nástenné maľby sú maľované cez ružové okuliare, umelec Conrad Albrizio sa rozhodol namaľovať 400 rokov histórie Louisiany pomocou sýtych farieb, abstraktných postáv a temných momentov. Štyri plochy tvoriace nástennú maľbu, z ktorých každá má viac ako 18 metrov, vyjadrujú rôzne témy v priebehu dejín: obdobie “objavovania”, “kolonizácie”, “konfliktu” (alebo “boja”) a “modernej doby”. Na paneloch divák objaví zobrazenia umierajúcich vojakov, zotročených robotníkov, jadrových vedcov, Vestálskych panien a štyroch jazdcov apokalypsy – všetko je spletené do príbehu krajiny.

Umelec Albrizio bol predtým finančne podporovaný prostredníctvom Works Progress Administration (WPA), aby kreslil nástenné maľby po celom Juhu, a v 50. rokoch 20. storočia bol súčasťou katedry umenia Louisianskej štátnej univerzity. Táto nástenná maľba, ktorá bola po dokončení v roku 1954 jednou z najväčších v Spojených štátoch, bola jeho poslednou freskou a považuje sa za jeho najznámejšie dielo.

Aj keď sa zdá, že “nočná mora” nástenných malieb je pre verejné priestory neočakávanou voľbou, miestni obyvatelia ju považujú za vhodnú pre výtvarne čestné miesto. Po hurikáne Katrina v roku 2005 (a využívaní stanice ako kontroverzného tábora Greyhound) nástennú maľbu obnovila New Orleans Building Corporation.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.067 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km