Skip to content

Múzeum USAF

Vnútri sa nachádza rozsiahla zbierka vojenských lietadiel a rakiet naprieč storočiami.

Približná doba čítania: 3 minúty

Múzeum USAF (United States Air Force, teda vzdušných síl Spojených štátov amerických) je jednou z najväčších a najobsiahlejších zbierok lietadiel a rakiet na svete. Leteckí nadšenci si tu prídu na svoje, či už sa zaujímajú o prvé lietajúce stroje, alebo o najnovšie výdobytky techniky.

Väčšinu sem priťahuje najmä jedno konkrétne lietadlo: plne zrekonštruovaný Bockscar. Je to bombardér B-29, čo zhodil druhú atómovú bombu na japonské mesto Nagasaki. Bombardér Enola Gay, ktorý zhodil prvú jadrovú bombu na Hirošimu, je vystavený inde.

Bockscar v tomto múzeu ospevujú ako “lietadlo, ktoré ukončilo druhú svetovú vojnu”, hoci s takouto interpretáciou dnes viacerí historici nesúhlasia: veľkú úlohu zohral aj vstup ZSSR do vojny proti Japonsku. Múzeum podrobne opisuje celú bombovú misiu a nájdete tu aj repliky plášťov oboch bômb, Little Boy z Hirošimy a Fat Man z Nagasaki.

Múzeum USAF

Pomerne pochmúrne sú tiež sekcie, ktorým nedominujú lietadlá, ale holokaust, Berlínsky múr a vojnoví väzni. Čerešničkou na torte je veľká sekcia venovaná studenej vojne. Nachádza sa v nej veľká zbierka vojenských lietadiel vrátane ikonických bombardérov B-52, B-58, B-1 a B-2 a rôzne repliky a plášte jadrových zbraní všetkých druhov.

Nájdete tam takisto samostatnú časť venovanú medzikontinentálnym balistickým raketám (MKBR) s niekoľkými exponátmi v plnej veľkosti vrátane rakiet Titan, Minuteman a Peacekeeper, najsilnejšej MKBR, akú kedy USA vypálili (prestali sa používať v roku 2005). Vystavený je tu aj model rakety s viacerými samostatne navádzanými návratovými telesami a takisto maketa odpaľovacieho kontrolného strediska rakiet Minuteman III.

Expozícia zároveň pokrýva obdobie po studenej vojne a vystavuje aj najmodernejšie lietadlá nezachytiteľné radarmi a droby. Okrem amerického vojenské vybavenia sa v zbierke tiež nachádza niekoľko nepriateľských lietadiel nacistického Nemecka, Sovietskeho zväzu a Vietnamu.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km