Skip to content

“Vtáčí jazyk” je na pokraji vymretia

V kopcoch severného Turecko sa medzi sebou ľudia bavia, akoby spievali vtáci. Bohužiaľ po 300 rokoch táto forma komunikácie už vymiera

Približná doba čítania: 3 minúty

V horách severného Turecka sa schováva odľahlá dedina, kde niektorí obyvatelia hovoria zvláštnym jazykom. Vraví sa mu “kuş dili”, taktiež známy ako vtáčí jazyk. Umožňuje komplexnú komunikáciu na dlhé vzdialenosti bez použitia slov.

Po storočia farmári v Kuşköy chovali dobytok a pestovali rôzne plodiny. Pôvodne začali vtáčí jazyk používať, aby spolu pri práci mohli svižne komunikovať cez kopce. Hovorí sa ním už cez 300 rokov. Dokážu v ňom povedať čokoľvek. Je to rovnaké, ako keď zdvihneš telefón a hovoríš k niekomu inému, ako keby sedel vedľa teba.

Kuşköy

Podobne ako morzeovka vtáčí jazyk prekladá všetky turecké slová do rôznych výškových frekvencií a melódii. Tento jazyk zneje inak podľa prstov, ktoré používaš. Palce vytvárajú hlbšie tóny a malíčky vytvárajú zas vysoké tóny. Keď hvízdaš jazykom, zvuk je dokonca ešte vyšší. Vysoké tóny nie je počuť ďaleko, ale hlboké áno. Pokiaľ chceš byť počutý ďaleko, musíš hvízdať s väčšími prstami.

Ľudia dokážu povedať iba pomocou prstov, jazyka, zubov, pier a líc rýchlo povedať veci tak jednoduché ako “v poriadku” alebo aj také komplikované ako “Chceli by ste sa zajtra pridať k nám a zbierať lieskové orechy?”

Ale vtáčí jazyk pomaly vymiera. Asi 50 zo 100 ľudí v dedine Kuşköy tento jazyk ovláda. Od doby, kedy prišli mobilné telefóny, už týmto jazykom veľa ľudí nehovorí.

UNESCO zaradilo tento umierajúci jazyk do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré potrebuje urgentnú ochranu. V Kuşköy sa koná každoročný festival vtáčích jazykov, na ktorom sa ľudia stretávajú, aby si precvičili, zdokonalili a zdieľali svoje dedičstvo.

Turecko ponúka ďalšie miesta

Turecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Türkiye
Hlavné mesto: Istanbul
Úradné jazyky: turečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 29. október 1923
Rozloha: 783356 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: turecká líra
Kód meny: TRY
Kurz (za 1 € dostaneš): 34.522 TRY
Medzinárodný kód krajiny: TUR/TR
Internetová doména: .tr
Predvoľba telefónneho čísla: +90

Blízke miesta do +/- 300km