Skip to content

Balze del Valdarno

Leonardo da Vinci bol jedným z mnohých, ktorí našli inšpiráciu v tejto jedinečnej hornatej krajine v Toskánsku. 

Približná doba čítania: 2 minúty

V provincii Arezzo sa týčia Balze del Valdarno, pohorie, ktoré vzniklo po vyschnutí jazera v pliocéne a následne pôsobením vonkajších síl, ako sú voda a vietor.

Jednou z výrazných čŕt pohoria Balze sú jeho tri odlišné vrstvy. Vrchol týchto pohorí je hnedý, pretože množstvo kamienkov a jemného piesku ich chráni pred eróziou vyvolávanou dažďovou vodou. Stredná časť je žltá kvôli nánosom ílu a bahna, ktoré ľahko podliehajú erózii spôsobenej atmosférickými vplyvmi. Na úpätí pohoria sa nachádza vrstva materiálu nazývaná škrapy, ktorá je tvorená úlomkami hornín a inými zvyškami, ktoré sa odlomili z horných vrstiev a nahromadili sa na úpätí.

Balze del Valdarno, Italy

Krásu tejto skalnatej krajiny obdivovali mnohí vrátane Leonarda da Vinciho. Jeho písomný opis Balze del Valdarno sa nachádza v Leicesterskom kódexe, rukopise zo 16. storočia. Maliar zobrazil Balze na niekoľkých svojich obrazoch a niektorí sa domnievajú, že jej charakteristické skalnaté výbežky možno vidieť v pozadí obrazu Mona Lisa.

Dnes sa Balze nachádza v srdci chráneného prírodného parku s rozlohou takmer 3 000 hektárov, ktorý bol založený v roku 1998 a rozprestiera sa na území obcí Castelfranco di Sopra, Loro Ciuffenna, Pian di Scò a Terranuova Bracciolini.

Od hradieb Castelfranco di Sopra je možné obdivovať Balze na turistickej trase dlhej približne šesť kilometrov, ktorá zahŕňa Chodník skamenelín a chodník Acqua Zolfina, nazývaný kvôli prastarému prameňu sírnej vody.

Balze del Valdarno, Italy

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km