Skip to content

La Specola

Vieš ako sa vyrábali v 18. storočí voskové lekárske figuríny? To sa dočítaš priamo v článku. A jedno takéto múzeum je aj vo Viedni!

Približná doba čítania: 5 minút

V 18. storočí vyrábali umelci vo Florencii anatomické modely z vosku, aby študenti medicíny vedeli, čo sa nachádza pod kožou. Výroba to bola zdĺhavá. Začínala tak, že umelci ihneď po pitve prikladali na orgány sádru a vyrábali formy. Do tých sa potom lial vosk a odliatky sa následne pomaľovali a nalakovali. Všetky umelé orgány sa potom naskladali do voskového tela a zakryli svalovinou a žilami, ktoré nahradzovali farebnými niťami.

Výsledok bol neskutočne realistický: červené, lesklé svaly okolo bielych kostí, to všetko pokryté spletitou sieťou žíl. Toto umenie si zaslúžilo väčšie obecenstvo, a tak boli figuríny roku 1775 vystavené v múzeu prírodnej histórie a vied La Specola, ktoré zaližili Mediciovci. Rodina po celé generácie zbierala fosílie, minerály, zvieratá a rastliny. Keď bola La Specola otvorená, jednalo sa o prvé verejné vedecké múzeum v Európe. Už od počiatku tu bola ostraha, pravidelná otváracia doba a možnosť prehliadky so sprievodcom.

Dnes sa v múzeu nachádza 34 miestností plných voskových modelov ľudí a zvierat, vypchatých zvierat a lekárskeho náčinia. Obzvlášť realistické sú voskové modely Venuší – nahých žien v rezervovaných, napriek tomu však erotických pózach, ktorým chýba koža na dutine brušnej a majú tak odhalené vnútornosti. V týchto Venušách našiel nemalú obľubu i markíz de Sade, ktorý je znám pre svoju záľubu v sexuálnom násilí.

Ďalšie múzeá medicíny v Európe

Josephinum, Viedeň

V Josephinum, založenom v roku 1785, je vystavených cez 1 000 voskových modelov, vrátane anatomických Venuší a srdca, ktoré sa zdanlivo vznáša pod sklenenou poklicou.

Narrenturm, Viedeň

Narrenturm alebo “Vež bláznov” bola postavaná roku 1784 ako psychiatrická liečebňa pre pacientov trpiacich neduhmi ako rozrušenie, melanchólia alebo delírium tremens. Teraz je v kruhovej budove, ktorej miestny hovoria “torta”, múzeum anatómie a patológie.

Museum Boerhaave Leiden, Holandsko

V jednej fľaši tu prsty detskej rúčky držia buľvu zavesenú na očnom nerve, ako by to bolo jojo. V ďalšej nádobe pláva biele prasa s deformovanou hlavou. V múzeu plnom exponátov z oblasti anatómie, medicíny a prírodných vied je návštevníkom neustále pripomínané, ako je život krehký.

Aby pochopili skutočne všetci, sú tu vystavení i kostry nesúce zástavy s nápismi ako: pulvis et umbra sumus (“sme len prach a tieň”), vita brevis (“život je krátky”) a homo bulla (“človek je len mydlová bublina”). K videniu je tu i starý chirurgický sál, anatomické modely zvierat a vedecké nástroje.

Oči, múzeum

Múzeum Vrolik, Amsterdam

Počas svojej dlhej kariéry profesorov anatómie nazbieral otec so synom Gerardus a Willem Vrolikovi obrovskú zbierku časti ľudských tiel. Ich exponáty z 18. storočia sú pýchou tohto múzea. Willem sa sústredil hlavne anomálie typu siamskych dvojčať alebo zárodkov s jediným okom. Telá miminiek sa v sklenených nádobách vznášajú ako duchovia.

Lekárske múzeum, Brusel

Hneď vedľa múzea kakaa a čokolády leží lekárske múzeum s kolekciou voskových modelov reprodukčných orgánov napadnutých sexuálne prenosnými chorobami.

Musée des Moulages, Paríž

Múzeum moulages alebo voskových modelov častí ľudských tiel napadnutých chorobami ponúka na dvoch poschodiach rozsiahlu zbierku makiet kože trpiacu vyrážkami, hnisavými pupákmi a vredmi.

Dupuytrenovo múzeum, Paríž

Potom čo bolo múzeum z finančných dôvodov donútené k ukončeniu činnosti, zostala celá zbierka voskových anatomických modelov a abnormálnych fyziologických exponátov na 30 rokov nedotknutá. Od roku 1967 je múzeum opäť otvorené verejnosti.

Múzeum Hunterian, Londýn

V múzeu Hunterian sa nachádza polovica mozgu matematika Charlesa Babbage, protéza Winstona Churchilla a kostra írskeho obra.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km