Skip to content

Michelangelove skryté kresby

Čmáranice génia lemujú steny tajnej miestnosti pod Medicejskou kaplnkou.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1530 sa Michelangelo, aby unikol pápežovmu hnevu, ukryl v malej tajnej miestnosti pod Mediciovskou kaplnkou v Bazilike sv. Lorenza. Umelec pracoval na honosnej hrobke, keď sa vo Florencii rozpútalo peklo a on sa musel skrývať. Keďže mal v rukách len veľa času a trochu uhlia, pokryl holé steny niekoľkými väzenskými grafitmi.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni navrhol Medicejskú kaplnku ako komplikované kupolovité mauzóleum pre svoju mecenášsku rodinu, ale tri mesiace sa pod ňou skrýval a steny zaplnil kresbami – seba samého, Krista, a dokonca, ako sa domnievajú niektorí odborníci, načrtol reprodukcie obrazov zo stropu Sixtínskej kaplnky, ktorú dokončil v roku 1512.

Michelangelo vďačil za svoju kariéru Mediciovcom, jednej z najbohatších a najmocnejších rodín v Európe. V roku 1529 sa pridal k ďalším Florenťanom, ktorí boli unavení ich vládou a dúfali v demokratickejší systém vládnutia. Vzoprieť sa mocnej rodine, nehovoriac o pápežovi (Klement VII., ktorý bol Medici), bolo pre umelca, ktorého živobytie od nich záviselo, viac než nelogické. Ale vzoprel sa a pomohol opevniť mestské hradby proti silám priateľským k Mediciovcom, ktoré viedol sám pápež.

Michelangelove skryté kresby

Po desiatich mesiacoch bojov pápež a jeho rodina zvíťazili a sympatizanti republiky boli rýchlo potrestaní. Medzi nimi by bol aj Michelangelo, len keby sa na tie tri mesiace nestiahol do svojho podzemného úkrytu.

V novembri 1530, po tom, čo pápež dal na vedomie, že Michelangelo sa môže vrátiť k práci – bez trestu – a dokončiť kaplnku, sa opäť objavil. Medzi umelcom a jeho mecenášmi, ktorí sa tešili, že konečne budú mať hotovú hrobku, bolo všetko odpustené. Michelangelo nikdy neprezradil, kde bol, a takmer 500 rokov zostalo miesto jeho pobytu tajomstvom. Počas tohto obdobia sa niektorí domnievali, že sa zdržiaval u priateľa alebo v kostolnej zvonici.

Michelangelove skryté kresby

Miestnosť a kresby boli objavené až v roku 1976, keď na ne narazil riaditeľ Múzea Medicejskej kaplnky. Odvtedy bol tento malý, tmavý a nevetraný priestor vzhľadom na svoju krehkosť striedavo otvorený a zatvorený pre verejnosť. Predstavte si, že by ste tam strávili tri mesiace a zamestnávalo by vás len čmáranie.

Taliansko ponúka ďalšie miesta

Taliansko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Italia
Hlavné mesto: Rím
Úradné jazyky: taliančina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. marec 1861
Rozloha: 301338 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ITA/IT
Internetová doména: .it
Predvoľba telefónneho čísla: +39

Blízke miesta do +/- 300km