Skip to content

Baťovo múzeum obuvi

Oficiálne múzeum Baťovej spoločnosti BSO vzniklo na základe kolekcie historickej a etnickej obuvi rodiny, ktorá po odchode z Čiech neprestala v doplňovaní tejto jedinečnej zbierky

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto múzeum predáva príbeh tisíce rokov ľudstva prostredníctvom párov obuvi. Múzeum sa pýši takými unikátmi ako staroveké egyptské sandále, samurajské topánky vyrobené z medvedej kože, či tanečné črievičky kráľovnej Viktórie.

Múzeum založila Sonja Baťová (žena Tomáša Baťu mladšieho), ktorá začala unikátnu obuv zbierať v 40. rokoch 20. storočia. Kolekcia múzea obsahuje cez 13 000 párov, z ktorých tisícovka je vystavená permanentne v pravidelne sa obmeňujúcej expozícii.

Vystavené črievice nie sú len dokladom módneho vkusu, odrážajú taktiež kultúrny kontext. Často opakovaným témou je tu obmedzovanie žien. To dokladajú malinké topánočky Číňanok, ktoré podstúpili zväzovanie chodidiel, alebo saténom pokryté topánky na vysokých platformách, ktoré nosili talianske ženy v 16. storočí.

Múzeu sa taktiež podarilo získať niekoľko párov obuvi moderných celebrít. Vystavené sú kovbojské čižmy Roberta Redforda, Elvisove modré kožené mokasíny či kotníkové topánky, ktoré kedysi obul John Lennon.

Kanada ponúka ďalšie miesta

Kanada - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Canada
Hlavné mesto: Ottawa
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. júl 1867
Rozloha: 9984670 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kanadský dolár
Kód meny: CAD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CAD
Medzinárodný kód krajiny: CAN/CA
Internetová doména: .ca
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km